Migmatitová žíla

Migmatitová žíla | foto: Profimedia.cz

O povolení těžby migmatitů na Prachaticku rozhodne báňský úřad

  • 4
Český báňský úřad v Plzni bude rozhodovat o tom, zda se začnou v lomu v Ktiši na Prachaticku těžit granátické migmatity, jež se používají jako brusivo. Žádost soukromé firmy už mají na stole úředníci. Obyvatelé Ktiše jsou ale proti těžbě. Obávají se hluku, prašnosti a nárůstu dopravy.

Firma, která chce u Ktiše migmatity těžit, se nevzdá jen tak. Jde totiž o jediné ložisko vzácných nerostů v Evropské unii.

Proti obnovení těžby už lidé založili i občanské sdružení Zdravé Ktišsko. Výhrady  jsou stále stejné jako v červnu, kdy se o těžbě začalo uvažovat. Jeden z členů občanského sdružení, chalupář Pavel Pánek, tvrdí, že podle znaleckého posudku se sníží tržní ceny nemovitostí v Ktiši o 16 procent, v osadách Smědeč a Dobročkov až o 27 procent.

Rozhodnutí je nyní na Českém báňském úřadu v Plzni. "Nechci předjímat, zda se bude v Ktiši těžit a kdy," řekl Bohuslav Machek z báňského úřadu.

Ložisko má více než 817 tisíc kubíků zásob

Ten je nyní na začátku správního řízení. Lom mezi Ktiší a Smědčí fungoval už v 90. letech. Pak však těžba ustala. Nyní si firma Garnet Group nechala zpracovat studii, kolik je nerostů zhruba na čtyřech hektarech plochy.

Podle zpracovatele projektu Karla Krotkého má ložisko 817 tisíc kubíků zásob a vytěžit je možno 470 tisíc tun. Za 12 měsíců by se vytěžilo 50 tisíc tun, střílelo by se zde čtyřikrát ročně.

Nerost, který se používá v průmyslu jako brusivo, by se na místě nahrubo nadrtil a odvezl k dalšímu zpracování.