Šéfka Občanské poradny Miloslava Hanousková ukazuje dárcovský certifikát zařízení.

Šéfka Občanské poradny Miloslava Hanousková ukazuje dárcovský certifikát zařízení. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Občanská poradna je mnohdy poslední nadějí pro zadlužené Jihočechy

  • 2
Až 600 lidí ročně vyhledá pomoc Občanské poradny v Českých Budějovicích. Typickými klienty poradny jsou lidé ve věku mezi 30 a 45 lety, kteří se potýkají s dluhy. Pro mnohé z nich je poradna poslední nadějí.

Podle šéfky Občanské poradny Miloslavy Hanouskové denně přicházejí lidé mnohdy v zoufalé situaci. S pracovníky poradny pak hledají cesty k nápravě.

Dobře si vzpomíná například na paní Danu. Dostala se do dluhů a hrozila jí exekuce majetku. "Bezhlavě si půjčovala peníze, aby měla na splácení předchozích dluhů. Dokonce si jezdila půjčovat i do jiných měst, protože v Budějovicích už šanci neměla," líčí příběh, který má naštěstí šanci na dobrý konec.

Pracovníci poradny nejprve museli zmapovat všechny její dluhy a dát dohromady věřitele. "Pak jsme jí pomohli vyjednat částečný invalidní důchod, a když si našla práci v jedné hlídací firmě, mohla si podat žádost na oddlužení," dodává Hanousková.

Část milionového dluhu jí sice byla odpuštěna, ale minimálně 30 procent musí do pěti let uhradit. Typickými klienty bezplatné občanské poradny jsou lidé ve věku 30 až 45 let, kteří se potýkají s dluhy. Často jsou to i středoškolsky vzdělaní lidé.

"Bohužel, přibývá seniorů kolem sedmdesátky, jejichž děti byly zvyklé od rodičů dostávat peníze nebo dary. A když už staroušci peníze nemají, tak si někde půjčí. Na problém je zaděláno," popisuje některé z posledních případů Hanousková.

Poradně chybí peníze, vymyslela dárcovské certifikáty

Poradna je při prvním kontaktu zcela anonymní, každého nového klienta znají pracovníci pod číslem, maximálně jen s křestním jménem. Ročně jejich pomoc vyhledá 600 osob.

Lidem se věnují od pondělí do čtvrtka vysokoškolsky vzdělaní poradci. Klienti s problémy sem přicházejí nejen po předchozím objednání, ale ve středu i ve čtvrtek dopoledne si mohou počkat na konzultaci na chodbě poradny.

Zatím byla činnost poradny, kterou založila obecně prospěšná společnost Jihočeská rozvojová, financovaná z evropských grantů. Některé už ale končí a proto poradna hledala způsob, jak i nadále poskytovat služby zdarma. Nakonec tu vymysleli dárcovské certifikáty.

Zájemci mohou třeba za částku 500 korun darovat hodinovou konzultaci nebo investovat tři tisíce korun,a zaplatit tak celý konzultační den.