Nedokončený sovinec v Borových Ladách, jehož síťová konstrukce byla zničena

Nedokončený sovinec v Borových Ladách, jehož síťová konstrukce byla zničena váhou šumavského přídělu sněhu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nová obří voliéra v Borových Ladech se zřítila pod tíhou sněhu

  • 13
Lidé sem měli chodit obdivovat sovy a další vzácné ptáky žijící na Šumavě, ale stavba největší voliéry v zemi nevyšla. Sloupy, které držely sítě, se zřítily s prvním sněhem a větrem.

Voliéru - největší v zemi - v bývalém lomu u Borových Lad na Prachaticku začala správa parku budovat před zimou. Zakázku za více než šest milionů korun dotovanou z peněz Státního fondu životního prostředí získala firma Lesostavby Třeboň a pustila se podle projektu do stavby.

Na začátku ledna se ale konstrukce, kterou byly dvě ocelové trojnožky, lana a sítě, zřítila. Na voliérách ležela vrstva třiceti až čtyřiceti centimetrů sněhu a sítě se prověsily o půl metru, někde i více.

Statik a znalec staveb Bohumil Rosenkranz v posudku uvedl, že projekt neodpovídal normám a dříve či později by konstrukce stejně spadla.

"Podle mého názoru nebyly v projektové dokumentaci dodrženy normami a předpisy stanovené požadavky. Jako příčinu havárie považuji nevhodně navržený detail styku dolní a horní trojnožky s nevhodně zvolenými koutovými svary a nesymetrické zatížení ocelové konstrukce sněhem," píše statik a znalec staveb Bohumil Rosenkranz ve svém posudku.

Upozorňuje také na špatně řešené zakončení lan. "Každá ze závad je natolik závažná, že by dříve či později vedla k havárii," uzavírá znalec. Projektanti si ale nechali zpracovat nový posudek.

Ačkoliv ve svém posudku jednoznačně řekl, že nelze podle dokumentace soví voliéry znovu postavit, ale bude potřeba celý projekt přepracovat, správa parku věří, že v létě se lidé do sovince podívají.

Soví voliéra

Zoologický program, jehož součástí je i stavba soví voliéry v Borových Ladách, vznikl za bývalého ředitele šumavského parku Františka Krejčího. Měl turistům ukázat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Návštěvníci měli okolo zvířat procházet po dřevěných stezkách. Stavba voliér v bývalém lomu v Borových Ladách vyjde na více než šest milionů korun. Kvůli těžkému sněhu a silným větrům se zhroutila.

"Čekáme nyní na druhý posudek, který si nechávají zpracovat projektanti. Buď bude chyba v projektu nebo ve vlastních stavebních pracích, ale máme dobře udělanou smlouvu," říká manažer projektu Miloš Juha ze správy šumavského parku.

Hlavní projektantka voliéry Martina Hřebeková ale věří, že jimi zadaný posudek je očistí.

"Kdyby nebyl projekt v pořádku, nebylo by vydáno stavební povolení. První posudek, který zadala firma, se nezabýval postupem stavby, my chceme vzít do zkušebny i svary. Až uvidíme závěry, pak teprve lze určit příčinu. Je to velmi specifická stavba, ani firma nikdy nic takového nestavěla," hájí se Hřebeková.

Vedoucí vimperského závodu Lesostaveb Třeboň Miloslav Binder je teď také zdrženlivý. Prohlásil ale, že nepředpokládá, že by druhý posudek vyzněl jinak, než ten, který si nechala zpracovat jeho firma.

"Je třeba vědět důvod, proč se konstrukce zřídila, aby se to neopakovalo, ale můj názor je takový, že posudek statiky nemůže být příliš odlišný," komentoval Binder.

Ani jedna ze stran nebude chtít chybu uznat. Už proto, že může hrozit vracení dotací.