Perlorodkám říčním se daří jen v oblastech s čistou vodou. (Ilustrační foto)

Perlorodkám říčním se daří jen v oblastech s čistou vodou. (Ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MF DNES

Ochranáři sčítali perlorodky v řece Blanici. Je jich na dvacet tisíc

  • 2
Ochranáři už spočítali chráněné perlorodky říční v šumavské řece Blanici a mají důvod k radosti. Přežily letošní tuhou zimu bez větší újmy. Vyplývá to ze sčítání těchto mlžů v místech, kde žije druhá největší populace ve střední Evropě a jehož výsledky nyní zveřejnila Agentura ochrany přírody a krajiny. V řece žije podle odhadů až 20 tisíc perlorodek.

"Nízké zimní teploty mohou být nebezpečné i pro organizmy žijící ve vodě. U Blanice klesla letos teplota vzduchu několikrát k minus 30 stupňům Celsia," řekla Alena Peltanová z Agentury ochrany přírody a krajiny, která se na programu záchrany perlorodky říční podílí.

Ochranáři sčítají dobře viditelné jedince, kteří tvoří přibližně polovinu populace v řece. Druhá část - především mladé perlorodky - jsou skryty ve štěrkopískovém dně. Perlorodka říční je mlž chráněný českou i evropskou legislativou. Obývá chladné toky horských a podhorských oblastí. Perlorodky se mohou dožít i více než sta let

Kde jsou perlorodky, tam se životu daří

V místech, kde tito živočichové žijí, je jednoznačně čistá voda. V celé zemi žije necelých 100 tisíc perlorodek. "Přestože se toto číslo může zdát vysoké, je pouze zlomkem počtů obývajících české a moravské řeky na začátku 20. století," řekla mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Právě agentura se snaží perlorodkám pomoci. Třeba tím, že sleduje kvalitu vody a snaží se přispívat k jejímu zlepšení. "Tím, že se snažíme, aby byla voda v povodí Blanice co nejčistší, pomáháme i vrance obecné, mihuli potoční nebo rostlině s podivuhodným jménem hvězdoš. A samozřejmě i lidem, čistou vodu potřebujeme všichni," vysvětluje Pavel Pešout, náměstek ředitele agentury.