Stavaři očekávali, že se Jordán bude napouštět zhruba rok, ale stačilo k tomu...

Stavaři očekávali, že se Jordán bude napouštět zhruba rok, ale stačilo k tomu několik měsíců. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Odbahnění rybníka Jordán bylo v pořádku, zjistil po kontrole NKÚ

  • 0
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil obnovu rybníka Jordán v Táboře. Projekt stál do poloviny roku 2014 téměř 420 milionů korun. Kontrola neodhalila žádné závažné chyby, sdělila výsledky kontroly mluvčí úřadu Olga Málková.

Z evropských dotací bylo uhrazeno z celkové částky 302,4 milionu korun, z rozpočtu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) téměř 18 milionů korun a zbytek doplatilo město Tábor.

„SFŽP se při správě projektu řídil platnými dokumenty a právními předpisy a výdaje proplácel správně, město Tábor dotace využilo pouze na náklady naplňující účel, na který byly poskytnuty, a při zadávání veřejných zakázek postupovalo podle zákona,“ doplnila Málková.

Odbahnění Jordánu

8. prosince 2011 - začalo vypouštění táborského Jordánu, který byl bez vody naposledy před 180 lety
březen 2012 - stavaři se pustili do stavby spodní výpusti nádrže a ražby 150 metrů dlouhé štoly
květen 2012 - dělníci začali stavět sypanou hráz, která rozdělila Jordán na dvě poloviny
listopad 2012 - začalo vlastní odbahňování nádrže
prosinec 2012 - sypaný val se protrhl, zahynuly tisíce ryb
únor 2013 - archeologové objevili na dně středověkou cihelnu
květen 2013 - z vody se vynořila historická výpusť
květen 2014 - odbahňování skončilo, nákladní auta odvezla z Jordánu 262 tisíc kubíků bahna
listopad 2014 - nádrž je plná vody

Projekt obnovy nádrže Jordánu spočíval v jejím odbahnění a vybudování spodní výpusti. Odstranění místy i dvoumetrové vrstvy usazenin zvýšilo retenční kapacitu nádrže coby důležitého protipovodňového prvku.

Celkem bylo vytěženo téměř 269 tisíc metrů krychlových usazenin. Obnova nádrže by měla vyjít na 466,4 milionu korun. „SFŽP projekt průběžně kontroloval, a to včetně dvacítky kontrol přímo na místě. Kontroloři se přesvědčili, že fond proplácel jen způsobilé výdaje, které se týkaly obnovy rybníka,“ dodala mluvčí.

Město Tábor jako příjemce dotace podle ní zadalo v souvislosti s obnovou rybníka 14 veřejných zakázek na práce, dodávky a služby. Dvě nadlimitní zakázky zadalo v otevřeném zadávacím řízení, zbylých 12 zakázek malého rozsahu zadalo výzvou k podání nabídky nebo formou objednávky konkrétnímu dodavateli.

„Veškeré stavební práce stihli dodavatelé dokončit podle plánu. Město také informovalo Státní fond životního prostředí o veškerých změnách, které ovlivňovaly způsob využití peněz, a tyto úpravy byly následně schváleny všemi zainteresovanými stranami,“ upřesnila Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad zkontroloval projekt obnovy Jordánu z let 2008 až 2014.

Jordán vznikl pravděpodobně v roce 1492 jako zásobárna vody pro Tábor. Nádrž má rozlohu padesát hektarů a při normální výšce hladiny zadržuje tři miliony kubíků vody. Naposledy byl vypuštěný v roce 1830 při opravě hráze. Odbahnění a vybudování nových výpustí začalo na konci roku 2011. Ze dna odtěžily firmy přes 250 tisíc kubíků bahna. Zároveň pyrotechnici odvezli i stovky kusů staré válečné munice, která v nádrži ležela (o odbahnění rybníku čtěte více zde) .