Prezident Václav Klaus a starostka města Tábor Hana Randová na vernisáži...

Prezident Václav Klaus a starostka města Tábor Hana Randová na vernisáži výstavy Dr. Edvard Beneš - československý diplomat, politik a prezident v Táboře v září 2008 | foto: Foto: Lubor Mrázek, mep.zverina.cz

ODS opouští bývalá starostka Tábora. Strana čeká v kraji další odchody

  • 7
Občanské demokratické straně se na jihu Čech přestává dařit. Prohrála loňské krajské volby a před nadcházejícími parlamentními přichází i o členy. Naštvaní či vypočítaví straníci začínají odcházet. Mezi nimi je i vlivná členka a bývalá historicky první starostka Tábora Hana Randová.

"Na základě dlouhodobější nespokojenosti s činností oblastní organizace ODS Tábor i se stále silnějším pocitem rozčarování z působení ODS na celostátní úrovni jsem se rozhodla Občanskou demokratickou stranu opustit. Jde o mé ryze osobní rozhodnutí, které jsem opravdu dlouho zvažovala, a přes všechny výhrady k ODS i jejím představitelům to nebylo jednoduché rozhodování," vysvětlila v krátkém prohlášení Hana Randová, která Tábor vedla v letech 2006 až 2010.

V posledních komunálních volbách však prohrála - starostou se stal Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 a ODS skončila překvapivě v dlouhodobě pravicovém městě v opozici.

Randová teď míří do hnutí Pro sport a zdraví, za které chce kandidovat coby dlouholetá sportovkyně, závodně plavala. Sdružení předsedá exministr školství Josef Dobeš, dříve člen Věcí veřejných.

Stranické kolegy z Tábora rozhodnutí Randové překvapilo. "Když někdo kandiduje na starostu a prohraje volby, je to složitá situace. Bohužel, očekávám, že i několik dalších lidí opustí řady ODS. Když se nedaří a lidé cítí, že šance nejsou tak velké, odchází. Takoví prostě lidé jsou. Až zase budou úspěchy, lidé se k nám pohrnou," prohlásil jihočeský občanský demokrat, senátor a člen oblastní rady strany Pavel Eybert.

Případné odchody dalších lidí nyní řeší i špičky jihočeské ODS. Ačkoliv tvrdí, že masivní odliv členů zatím nenastal, naznačují, že přijít skutečně může.

Například poslanec a bývalý starosta Prachatic Jan Bauer, který je místopředsedou regionálního sdružení ODS v jižních Čechách, hodlá některé kolegy přesvědčovat, aby ze strany nevystupovali.

"Samozřejmě, když je strana méně populární, takové kroky některých přicházejí. A já zažil jak úspěšné roky, tak méně úspěšné. Ale odchod každého šikovného člověka je velká škoda a jsem připraven se snažit lidi udržet," komentoval v pondělí Jan Bauer s tím, že sám zatím o žádných odchodech neví a rozhodnutí Randové se dozvěděl poprvé od MF DNES.

Už v březnu však část straníků nezaplatila příspěvky, a členství jim tak zaniklo. ODS má nyní v kraji zhruba 1 500 členů.

"Mrzelo mě, že odešli zakládající členové ODS třeba tady na Prachaticku. Rozčarování ve straně je veliké a odchody dalších mohou přicházet," připustil starosta Prachatic Martin Malý. Sám je v ODS považován za rebela, který se ve městě postavil zavedeným principům, a dokonce se před dvěma lety spekulovalo o jeho odchodu po sporech s regionálním vedením strany. "Zatím to nezvažuji," doplnil.

ODS už před posledními komunálními volbami opustila řada jejích letitých a mnohdy zakládajících členů. Odešli například exstarostové Písku Tom Zajíček a Luboš Průša, starosta Strakonic Pavel Vondrys nebo primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Ti všichni se nemohli smířit s novým směřováním strany. Z ODS odešel i poslanec Michal Doktor na protest, že bývalý premiér Petr Nečas jmenoval ministrem průmyslu a obchodu šéfa jihočeské ODS Martina Kubu.