Podvodníci ve většině případů omlazovali vozidla, takže do padělaných dokladů psali mladší roky výroby automobilů, čímž zvedli jejich cenu na trhu.

Podvodníci ve většině případů omlazovali vozidla, takže do padělaných dokladů psali mladší roky výroby automobilů, čímž zvedli jejich cenu na trhu. | foto: Koláž - iDNES.cz

MF DNES: Policie zabavuje lidem auta, dostali je s falešnými doklady

  • 207
Jihočeská policie rozplétá důmyslný podvod s automobily ze zahraničí. Auta z Německa, Rakouska, Francie či Itálie podvodníci díky falešným dokladům omlazovali a legalizovali kradené vozy. Noví majitelé teď musí pracně shánět doklady o jejich původu, některým z nich už policisté auto zabavili.

Podvodníci koupili automobily v zahraničí na různých burzách, dražbách nebo i třeba kradené vozy od překupníků a přivezli je do Čech. Aby je co nejdříve prodali, vyrobili si padělky zahraničních dokladů a na základě těch je pak úředníci přihlásili.

Vybírali si přitom radnice, kde přihlášení vozidel "odsýpá". Tedy například Týn nad Vltavou nebo Vimperk na Prachaticku. Jen v Týně už policie podle exkluzivních informací MF DNES odhalila na dvě stě zfalšovaných přihlašovacích dokladů vozů.

„Policie přijela, přivezla speciální zařízení a porovnávala a kontrolovala pravost dokumentů. Některé si odvezla i na další zkoumání. Falešné dokumenty byly natolik věrohodné, že sami policisté řekli, že není v silách úředníka zjistit, že se jedná o padělané doklady, zejména technické průkazy ze zahraničí k automobilům,“ řekl vedoucí odboru dopravy vltavotýnské radnice Jaroslav Janáček.

Podvodníci auta rádi „omlazují“

Podvodníci ve většině případů vozidla omlazovali, takže do padělaných dokladů psali mladší roky výroby, čímž zvedli jejich cenu na trhu. Fígl byl i v tom, že podvodníci měli prostředníka, který vozidla chodil přihlašovat na takzvaný čistopis. Ten mu může vystavit kterýkoliv odbor dopravy v zemi. Nový majitel pak s tímto už českým dokladem - technickým průkazem - šel vozidlo přihlásit ve svém městě na své jméno.

Jako třeba pan Jiří. Ten si koupil v autobazaru ojetý Volkswagen za 300 tisíc korun. „Ojeté auto zaregistrovala na úřadě zprostředkovatelská firma. Vůbec jsem netušil, že k tomu byly použity falešné doklady. Žil jsem v domnění, že vše je vyřízené v pořádku, když jsem měl v ruce český technický průkaz a normálně jsem jezdil, až se najednou ozvala policie,“ řekl Jiří.

Podle vltavotýnského místostarosty Ivo Machálka i starosty Vimperka Bohumila Petráška neměli úředníci šanci poznat, že při registraci drží v ruce padělané dokumenty. „Doklady byly velmi zdařilé, vozidla prošla v Česku i evidenční kontrolou na stanicích technické kontroly,“ řekl Machálek.

Jihočeští policisté nechtějí kauzu příliš komentovat, protože ji nadále vyšetřují.

,