Ředitel šumavského parku Jiří Mánek odpovídal čtenářům iDNES.cz ve své...

Ředitel šumavského parku Jiří Mánek odpovídal čtenářům iDNES.cz ve své kanceláři ve Vimperku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Šumavský park otevře dvě nové vyhlídky i e-shop, slíbil čtenářům Mánek

  • 3
Jednačtyřicetiletý Jiří Mánek si před rokem splnil svůj velký sen. Stal se ředitelem Správy Národního parku Šumava. Prvního července to byl právě rok. V rozhovoru se čtenáři iDNES.cz rekapituloval, vysvětloval své kroky a také představil novinky.

"Právě ve čtvrtek jsme zpřístupnili nové vyhlídkové místo nad Srním. Není to úplně rozhledna, ale pro návštěvníky je to atrakce, podobně jako jsme loni udělali vyhlídku nad Prameny Vltavy. Do konce sezony uděláme ještě dvě další vyhlídky. Myslím, že ještě letos by mohla být zpřístupněna rozhledna nad Chalupskou slatí, aby ji lidé mohli vidět z ptačí perspektivy. I vrcholové rozhledny plánujeme, některé i se šumavskými obcemi, jako například na Antýglu, ze kterého bude výhled 360 stupňů. Pamatuji si to vyhlídkové místo jako dítě, když jsme tam chodili z Horské Kvildy, kde jsem vyrůstal," uvedl ředitel parku.

Všechny odpovědi Jiřího Mánka najdete zde

Mánek také slíbil, že od srpna začne fungovat nový e-shop. "Budou tam suvenýry nebo atraktivní trička," napsal v jedné z odpovědí. Doplnil, že chce, aby se Šumava proměnila v moderní národní park.

Návštěvníkům také od podzimu nabídne zbrusu novou atrakci. "Budeme mít povozy tažené koňmi, s kterými lidi provezeme šumavskou přírodou a budeme jim přednášet o přírodě a potřebách její ochrany. Takový výklad s koňmi bude k dispozici již letos na podzim," představil Mánek.

Jak přimět lidi, aby si vážili přírody

Za rok ve funkci se Jiřímu Mánkovi podařilo dostat na svou stranu šumavské lesníky, starosty obcí i většinu místních obyvatel. Proti němu však stojí ekologičtí aktivisté, kteří mu vyčítají boj s kůrovcem a napojení na ODS, jejímž je šéf parku členem.

Také v on-line rozhovoru se dostalo na žhavá témata. Například na aktuální kauzu otevření cesty k hraničnímu přechodu Modrý sloup u Modravy. Od pondělí měla být cesta volná, správa parku už značila turistickou trasu, ale soud rozhodl jinak. Turisté do lesů nesmí, rušili by tetřevy (více čtěte zde).

"Na Modrý sloup vedla tisíc let Zlatá stezka, kudy chodili soumaři a vozili po ní zboží z Bavor do Čech. Je to tradiční spojnice mezi dvěma svobodnými státy, Českem a Bavorskem. Lidé, kteří by chodili Luzenským údolím, by v žádném případě přírodě neškodili a už vůbec by jí neničili. Prostředkem údolí vede široká cesta a jejím okolí se nevyskytuje nic, čemu by turisté mohli uškodit. Tedy ani tetřev hlušec," napsal Mánek.

"Důležité je, aby lidé mohli svobodně přecházet v době Schengenu z jedné země do druhé. Navíc je to opravdu krásné místo, které bychom už z výchovných důvodů měli návštěvníkům ukazovat. Poznání divočiny na vlastní kůží je podle mě jedinou cestou, jak přimět lidi, aby si přírody vážili a uvědomili si potřebu její ochrany," dodal.

,