Sanita Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Sanita Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. | foto: ZZS Jihočeského kraje

Opilý muž se zranil a pak vyhrožoval záchranářům, že je zastřelí

  • 13
Jeli zachraňovat cizí život a jejich vlastní se ocitly v ohrožení. Lékař a řidič sanitky dačické záchranné služby se stali obětí drsného útoku třiapadesátiletého muže. Ten se s nimi totiž pral a hrozil, že je zastřelí.

Policii dobře známý recidivista a podle informací MF DNES i bývalý držitel zbrojního průkazu a několika střelných zbraní se zranil ve stavu těžké opilosti. Když mu přijeli na pomoc zdravotníci, hrozil, že je zastřelí. Pak se začal prát.

Lékař s řidičem ho svalili na zem, kde ho drželi až do příjezdu policistů. Ti naměřili agresorovi 1,7 promile alkoholu. Násilník skončil v cele a policie mu ve čtvrtek sdělila podezření z nebezpečného vyhrožování. Soud ho může poslat až na tři roky za mříže.

„Při ošetřování se muž choval velmi agresivně, vyhrožoval posádce sanitky, že má doma pistoli, pro kterou si dojde. Svým chováním vzbudil v lékaři i řidiči sanitky důvodnou obavu o jejich život a zdraví,“ popsala jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová případ, jenž se nedávno odehrál v obci na Dačicku.

Ředitel jihočeské zdravotnické záchranné služby Marek Slabý ho označil za výjimečný. Zmínil, že do slovních konfliktů a drobnějších strkanic s opilci se dostávají záchranáři velmi často. Hlavně v létě a pak v zimě v sezoně maturitních plesů. Aby však někdo vyhrožoval použitím zbraně, či ji rovnou vytáhl, to se na jihu Čech téměř nestává.

„Statistiku napadení záchranářů si nevedeme, snad od příštího roku, kdy bychom měli dostat nový systém. Případy fyzického napadení jsou v jižních Čechách skutečně ojedinělé. Asi před rokem došlo k napadení lékaře v budějovické čtvrti Čtyři Dvory od muže, jenž nebyl spokojen s prací záchranářů. Těchto útoků se nejčastěji dopouštějí lidé pod vlivem alkoholu nebo návykových látek,“ uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

„Posádky mají jasný pokyn. Jestliže se dostanou do nebezpečné situace, mají utéct. Potyčky jsou kontraproduktivní a není na to čas. Jakmile už z telefonátů vycítíme, že by mohlo jít o nebezpečné místo, rovnou s sebou bereme policii,“ poznamenal ředitel Slabý.

Lumír Mraček pracuje u záchranky už 40 let. „Otázkou k diskusi je, jak mají záchranáři reagovat na napadení a v jaké míře násilí opětovat,“ ptá se zkušený lékař.

On sám si vzpomněl jen na jeden případ, kdy čelil útoku opilce. „Jeli jsme v noci do Ševětína k akutnímu porodu mladé ženy. Ve Vitíně jsme viděli člověka ve strouze. Vypadal, že není zraněný, a my chvátali. Tak jsme u něj zastavili až při zpáteční cestě a vytáhli ho ven z bláta. Byl to muž středního věku, opilý. Vrhnul se na nás a začal se s námi prát. Útočil i na naše auto a chtěl nám utrhnout stěrače. Mně dal pěstí do břicha. Nejlepší je v takových případech ustoupit, ale v tom nám bránil. Nakonec jsme ho zpacifikovali a přivolali policii. Hlídka ho naložila do auta a odvezla k nám na záchytku,“ vypráví.

Policejní mluvčí Hana Millerová k dačickému případu dodala, že policisté následně zjišťovali, jestli má muž skutečně pistoli a zda tak jeho hrozby byly reálné. Údajně ne. Podle policie se nejedná o nebezpečného pachatele. Zbraně ani zbrojní průkaz v současné době nevlastní.

I kdyby vlastnil, pravděpodobně by o ně po svém opileckém útoku přišel. Policie totiž dočasně připraví o zbrojní průkaz každého, koho stíhá pro úmyslný trestný čin. Průkaz zadržuje až do doby pravomocného rozhodnutí soudu. V případě osvobozujícího verdiktu jej držiteli navrátí, při odsouzení jej trvale odebere.