V Týně nad Vltavou v pondělí slavnostně otevřeli zrekonstruované Městské...

V Týně nad Vltavou v pondělí slavnostně otevřeli zrekonstruované Městské muzeum, které má několik expozic i interaktivních prvků. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Hrabě Kinský a císař Josef II. debatují v opraveném muzeu v Týně

  • 0
Po roční rekonstrukci se v patře muzea v Týně nad Vltavou otevřela interaktivní expozice pro všechny generace. Borovicové podlahy už nejsou přikryté dřevotřískovými deskami a zátěžovým kobercem. Návštěvníci tak musí nazout zámecké papuče. V pondělí při slavnostním otevření se po nich jen zaprášilo.

Filcové „nazouváky“ však nikomu nevadily. Zástup vklouzl na prohlídkovou trasu a děti, dospělí i senioři se proměnili v nadšené objevovatele. Tajemství tu číhají téměř na každém kroku.

„Hele, tady můžeme najít zlato,“ ponořila ruce do písku v zásuvce jedna z dříve narozených návštěvnic. A za chvíli udiveně vypískla při pohledu na plato plné vzácných historických mincí, které skrývala další zásuvka.

V moderní expozici se lidé brzy osmělili a sami začali pátrat, co ukrývá interaktivní výstava. Při výjevu ze setkání císaře Josefa II. s hrabětem Františkem Josefem Kinským během vojenských manévrů obdivovali dokonalé figuríny obou mužů v životní velikosti i pecen chleba s hrachem, který mají na stole.

Setkání při vojenských manévrech

Císař s hrabětem však nepózují v městském muzeu náhodně - scéna je z jejich setkání během vojenských manévrů, které se konaly v roce 1774 na dělostřeleckém cvičišti Velký Depot u Týna nad Vltavou.

„Je to vtipné a snad je tu všechno, co by tu mělo být. Já mám ráda starší expozice, zařízení venkovských domů a měšťanské místnosti z 19. století. Dokonce jsem do této budovy za války chodila do školy,“ svěřila se v sále proměněném na dobovou třídu Dagmar Pouzarová, vltavotýnská učitelka v penzi.

V muzejní třídě jsou klasické stoly spojené s lavicemi, vitrína se školními pomůckami včetně papouška amazoňana na bidýlku, nechybí ani dlouhá rákoska. Ale tabule i zabudované učebnice jsou moderní. Na tabuli si mohou diváci prohlédnout zajímavý dokument o tom, jak nová expozice vznikala, v dotykové učebnici v lavicích zase listovat v Regionálních dějinách Vltavotýnska a databázi osobností. Zatím v češtině nebo angličtině.

Oprava stála přes 20 milionů korun

A co se na nové expozici nejvíc líbí vedoucí muzea Martině Sudové? Tedy kromě tepla, které sem přišlo s rekonstrukcí, protože předtím tu teploměr ukazoval na začátku prosince nulu a zamrzaly záchody.

„My to máme s kolegyněmi rozdělené. Jedné se hrozně líbí u mohyly, jak tam zpívají ptáci, uklidňuje ji to tam. Druhá tíhne ke chlívku se zvířaty, že tam bude chodit sbírat vajíčka. A mně se líbí rybolov a vor, na kterém můžete relaxovat,“ líčí Sudová a netají radost z velkého zájmu návštěvníků.

Někteří jí už dokonce v pondělí nabízeli i nové exponáty. „Dělali jsme velký úklid a při něm jsme našli řešeta, díže na mísení těsta i bustu Františka Palackého, kterou měl můj otec dentista v ordinaci. A protože mladí k tomu nemají vztah, nabídla jsem to muzeu,“ popsala Dagmar Pouzarová.

Oprava muzea stála 20,8 milionu korun a město ji zaplatí s pomocí evropských dotací. Expozice jsou přístupné i handicapovaným návštěvníkům, kteří se tam dostanou pomocí schodolezu.