Malíř Egon Schiele pobýval v Českém Krumlově od května do začátku srpna roku...

Malíř Egon Schiele pobýval v Českém Krumlově od května do začátku srpna roku 1911. S mladou kráskou Wally Neuzilovou žili v zahradním domku nad řekou Vltavou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jižní meandr v Krumlově nabízí procházku po terasách u Schieleho domku

  • 0
Pokud patříte k lidem, které nebaví proplétat se v centru Českého Krumlova davem turistů, kuste si projít obnovenou trasu z parku kolem Vltavy k synagoze. Zanedbané území město proměnilo za 89 milionů korun na unikátní relaxační prostor.

Jižní meandr leží zdánlivě stranou od známých a turisticky hojně využívaných spojnic středověkého centra Českého Krumlova. Na poměrně malé ploše zvolna zastavované od 16. století však soustřeďuje několik významných památek, které sehrály zásadní roli v životě města především v závěru 19. a v první polovině 20. století.

„Jedná se o Fotoatelier Seidel, židovskou synagogu, zahradní domek, kde žil a tvořil Egon Schiele, a území městského parku. Revitalizací jižního meandru tak dochází k oživení dávno zapomenutých zákoutí Českého Krumlova a příběhů zdejších památek,“ uvedla mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová.

Komplexní proměna území, kterou radnice provedla spolu s městskou obchodní společností Českokrumlovský rozvojový fond, si během 15 let vyžádala náklady ve výši 89 milionů korun. Z toho 51 milionů korun pokryly dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie.

Krumlovští začali celý projekt, kterému muselo nakonec ustoupit celkem 16 nevhodných staveb a s dalšími majiteli domů i pozemků město vedlo často velmi zdlouhavá a komplikovaná jednání, připravovat už v roce 2001. Práce na projektu však přerušily a zbrzdily o rok později ničivé povodně.

Městu se však přesto podařilo postupně vylepšit městský park, vybudovat Růžovou zahradu, Museum Fotoatelier Seidel, zachránit synagogu a obnovit zahradní domek, v němž je Egon Schiele Ateliér i impozantní areál kamenných teras Na Střelnici, které domek obklopují. Všechny citlivě zmodernizované památky i jejich okolí jsou otevřené pro návštěvníky.

„Projekt jižního meandru přináší především úplně nový prostor, který je protikladem přetíženému centru. Je to krásný relaxační prostor s bohatou kulturní nabídkou a určitě stojí za to ho navštívit,“ řekl Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu.

Právě tato městská společnost se o obnovu území jižního meandru nejvíc zasloužila. Podle Reitingera bylo na dlouhodobém projektu nejtěžší nenechat se odradit a vydržet u toho celých 15 let.

„A nebát se dojít k cíli, přestože byl občas daleko. Složité bylo třeba odkoupení zahradního domku Egona Schieleho. Těžký byl i nákup souboru movitých a nemovitých věcí dnešního Musea Fotoatelier Seidel. Ale i vykoupení šestnácti drobných nemovitostí u řeky, kde dneska stojí parkoviště, byl obrovský kus práce,“ připomněl Reitinger.

Krumlovský starosta Dalibor Carda si libuje, že po dlouhých desetiletích se podařilo městu postupně z celé oblasti setřít ponurý ráz úpadku a periferie a vrátit jí původní lesk. V kontrastu se středověkým a renesančním centrem nabízí území jižního meandru klidnou až relaxační atmosféru.

„V obnově tohoto území ještě pokračujeme. Nádherné terasy Na Střelnici, za které patří velký obdiv a pochvala krumlovským kameníkům, se snažíme napojit na dům dětí a mládeže, kde byly terasy také v havarijním stavu,“ objasnil Carda.

Starosta upřesnil, že poslední opěrná zeď bude upravena tak, aby se dalo projít od synagogy ne přes Růžovou zahradu, ale přímo k domku Egona Schieleho na horní terasy, které budou přes den pro návštěvníky otevřené.