V bývalé komendě sídlil řád maltézských rytířů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ve Strakonicích vznikne muzeum maltézských rytířů, představí historii řádu

  • 0
Je jednou z nejcennějších částí strakonického hradu. Přesto chátrá. Komenda, jak se označuje středověké sídlo rytířského nebo křižovnického řádu, patřila dosud Českobudějovické diecézi. Té ale chyběly peníze na opravy. Tak ho po více než dvouletém jednání koupil za pět milionů Jihočeský kraj, který chce památku opravit za zhruba 56 milionů korun.

Veškeré historické prvky budou při opravě zachovány. Objekt ale čeká oprava elektroinstalace, vody, kanalizace i topení. Dojde také na rekonstrukci podlah, oken, dveří či schodů.

„Součástí bude restaurování vybraných nástěnných maleb, vnitřní omítky a výmalba stěn podle restaurátorských průzkumů,“ informoval mluvčí krajského úřadu Radek Šíma. Na řadu přijde i obnova nátěrů, nová fasáda a část střechy nad ambity.

Kraj pak předá objekt do správy Muzea středního Pootaví ve Strakonicích, které zde vybuduje ojedinělou stálou expozici maltézského řádu.

„Bude jediná svého druhu v České republice. V bývalé komendě sídlil řád maltézských rytířů. Přišel sem v roce 1243 a byl tu do roku 1925. V letech 1420 až 1694 tu bylo dokonce sídlo velkopřevorství. Řád tu byl 700 let a ovlivňoval chod a život Strakonic, proto jsme usilovali o to, abychom tu expozici měli,“ vysvětlila ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová.

Muzeum se na novinku chystá už teď. Má připravený plán expozice, pokračuje jeho rozpracováním do podrobného scénáře. Současně se organizaci podařilo navázat kontakty se zahraničím. Třeba s komendami v německém Adenau a Bubikonu, se zbrojnicí a archivem ve Valettě na Maltě nebo s bývalým palácem velmistrů na řeckém Rhodosu.

Vystavený bude utopený kanón, vyznamenání i mince

Je hotová i studie k výtvarnému řešení výstavy a muzeum je připraveno vypsat výběrové řízení na projektanta.

„Chceme na projekt získat peníze z Evropské unie z Integrovaného operačního programu. Druhé kolo má být otevřeno v srpnu a je určené speciálně pro národní kulturní památky a nové rekonstrukce expozic. Zahrneme tam historii řádu od jeho vzniku v 11. století. Byl založen při první křížové výpravě do Svaté země jako charitativní řád. Bude tam jeho dvousetletá historie na Blízkém východě. Paralelně s tím bude mapován vznik českého převorství a historie řádu v regionu a ve Strakonicích,“ podotkla Říhová.

Ve Strakonicích se dochoval z dob maltézských rytířů například jeden z kanónů, který byl potopený při obléhání hradu Turky v roce 1520. Návštěvníci ho budou moci obdivovat spolu s řády, vyznamenáními, mincemi a dalšími zajímavostmi té doby.

„Necháme udělat napodobeniny zakládacích listin. Bude tu výstroj a výzbroj, která se podaří zapůjčit, nebo uděláme kopie,“ přiblížila plány ředitelka Říhová. Pokud vše půjde hladce, mohla by se expozice v upravených prostorech otevřít pro návštěvníky do tří let.