Projekt USE-IT vydal novou originální mapu Českých Budějovic a Českého...

Projekt USE-IT vydal novou originální mapu Českých Budějovic a Českého Krumlova. Obě města se tak připojila do evropské sítě tohoto projektu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dej si ležák na Palubě a neštvi nás Budějkama, radí originální mapa

  • 6
Zákoutími Českých Budějovic a Českého Krumlova provede nová originální mapa. Cílí především na mladé cestovatele, kteří z ní vyčtou nejrůznější užitečné tipy. Například jakou místní dobrotou zahnat hlad nebo kam vyrazit za zábavou. S tipováním pomáhali i místní.

Máš chuť na jihočeské hotovky? Zajdi si na cmundu po kaplicku nebo táborskou baštu. V létě uhas žízeň kroužkovaným ležákem na Palubě. A používej správný zkratky! Existuje jen jedna správná varianta Českých Budějovic - Budějce. Zapomeň na Budějice a nesnaž se nás naštvat Budějkama. To říkaj jen děsný Pražáci.

Originální mapu vytvořili nadšenci z pražské neziskové organizace Jůzit ve spolupráci s Jihočechy. Ti dodali svoje osobní tipy na výlety, občerstvení, kluby, malé obchůdky, slovníček jihočeských pojmů i stručné představení místních postaviček. Věci, které v běžných průvodcích nenajdete.

Po Praze, Ostravě a Brně jsou Budějovice a Krumlov 4. a 5. městem, která se takzvané USE-IT mapy dočkala. Vyšla anglicky i česky v celkovém nákladu 30 tisíc kusů. Zájemci ji seženou v infocentrech nebo hostelech.

Město vodáků

Cílem mapy je poznat ducha města a mentalitu obyvatel. K tomu pomůže například slovníček místních pojmů. Cestovatelé třeba zjistí, co je to pikador, klubalka, šajska nebo zelňák (párek v rohlíku, kolíček na prádlo, podprsenka, zelná placka).

"Pokud si čirou náhodou abstinent, objednej si točený Římov. I když to zní jako nějaká místní fajnová značka piva, nenadávej číšníkovi, až před tebou přistane sklenice vody z kohoutku," stojí v mapě Budějovic. Nebo: "Pokud dostaneš v Budějovicích večer po pátým pivu hlad a kuchyně už zavřely, skoč si do Hladovýho vokna."

Mapu zdobí zábavná grafika, která vystihuje jihočeská specifika. "Když jsem začala přemýšlet, jak já znám Krumlov, vybavilo se mi vodáctví. Znám ho z lodi. Proto je krumlovská strana prošpikovaná vodáky. Na obálce jsou lodě padající mezi krásné budovy, které se tomu nestačí divit. Stejně jako turisté na mostě nechápou, kde se pořád berou lidé oblečení jen v plavkách," líčí grafička mapy Julie Dürrová.

Dodává, že Budějovice pro ni byly větším oříškem.

"Mělo to být město kol a cyklistů. Ale když jsem v Bruselu svým kolegům z USE-IT Europe vysvětlovala, kde jsou Budějovice, pomohla jsem si Budweiserem a vždycky se mi dostalo odpovědi: To je přeci to americké pivo! Na obálce je tedy naznačený tento spor o budějovické pivo položené na bludném kameni," říká Dürrová.

Z mapy vystupují na fotkách i konkrétní obyvatelé, kteří radí, kam zajít. Jirka doporučuje navštívit v Českém Krumlově Fotoatelier Seidel, Magda s Ninou zase pekárnu Deli 99, kde prý mají úžasné sendviče. Milovníci kávy by podle Dorky z Českých Budějovic neměli vynechat pražírnu Jedna radost.

Zájemci se z mapy vtipnou formou dozvědí i stručnou historii měst v pěti minutách.

"V Krumlově? Těžké objevit něco opravdu místního"

"Jak to všechno začalo? Někdo kdysi dávno nejspíš vyšprechtil Krumme Aue, což je něco jako křivá louka, podle těch zatáček, co tu máme na řece. Investici do nemovitosti pak provedli Vítkovci."

Lidé z organizace Jůzit se díky mapám snaží šířit informace mezi turisty, aby rozmělnili turistický ruch do více míst České republiky. "K mapě Prahy cestovatel dostane i mapy dalších měst, a tak místo aby jel hned do Drážďan, nebo do Vídně, může se cestou zastavit v Krumlově nebo Budějovicích," vysvětluje koordinátorka projektu Kamila Kačmáčková.

Podle ní není těžké nalákat turisty do Krumlova. "Naproti tomu v Budějovicích by se bez mapy zastavil asi jen málokdo, i když je to po cestě z Prahy. V Krumlově je obtížné objevit něco opravdu místního. Tím myslím místo, kam chodí Krumlováci, a ne turisti. Uživatel naší mapy si zvykl objevovat skrytá zákoutí a poznávat lokálního ducha místa. Za tím ale musí do Budějovic. A právě v tomto kontrastu se obě města podporují a doplňují," míní Kačmáčková.

Celý projekt vyšel zhruba na 250 tisíc korun. Přispěla města Budějovice i Krumlov, zbytek pokryl grant z Unie a sponzoři. Letos chce organizace Jůzit ještě vydat podobnou mapu Plzně.