Orlická přehrada je plná. Opět ale hrozí sucho, loni klesla voda o 10 metrů

  • 0
Ve vodní nádrži Orlík je vody zatím dost. Do kempů se ale lidé nehrnou. Čekají, jestli nenastane podobná situace jako v minulém roce, kdy hladina přehrady výrazně poklesla. Zásoby podzemních vod jsou malé a to není příznivá zpráva.

Strmé srázy, silnice, které už dávno nikam nevedou, i ruiny zatopených domů, o kterých si lidé mysleli, že nikdy neuvidí. Tak vypadala loni Orlická přehrada, jejíž hladina kvůli suchému létu klesla o 12 metrů. Extrémně malé množství vody přidělávalo problémy rybářům, kteří se jen těžko dostávali k vodě, majitelům lodí a lodní dopravy.

A po sezoně je čekal další oříšek, jak dostat své lodě ven, aby je mohli zazimovat.

„Zima byla náročná. Máme určité kvóty, při kterých můžeme lodě vyndávat. Bylo štěstí, že nakonec zapršelo, a stačili jsme je vytahat všechny ven, poslední o Štědrém dnu. Normálně otevřené lodě dáváme z vody na přelomu října a listopadu a na vodě necháváme jen uzavřené, vytápěné,“ popisuje majitel lodní dopravy Qarter Pavel Šofr.

Společnost navíc loni musela kvůli suchu zrušit pravidelnou linku do Týna nad Vltavou.

„Snad se nestane další katastrofa. Na podobnou situaci se nedá připravit. Je to konstatování faktu, který musíme nějak řešit. Jde o to, že kdyby to trvalo delší dobu, nemohli bychom fungovat. Loni jsme přišli o hodně peněz,“ míní Šofr.

V současné době je vody v Orlické přehradě dost. Vyhráno ale ještě není. Některé dlouhodobé předpovědi naznačují, že letošní léto bude zase suché. A i kdyby se nenaplnily, majitelé kempů pociťují dozvuky loňského sucha stejně.

Lidé čekají, jestli se sucho vrátí

„Rezervace na prázdniny jsou nejhorší za 18 let, kdy jsem na Orlíku. Jsme jachetní klub, jezdí k nám lidé s lodičkami, gumovými čluny a už v minulém roce rušili dovolené. Letos čekají, jak se to vyvrbí. Všude se mluví o tom, že lidé kvůli celkové situaci v Evropě vyhledávají domácí dovolené, já to bohužel nepociťuji,“ potvrzuje provozovatel Yacht Clubu Barrandov Petr Štěpánek.

Pozitivněji vidí situaci rybáři. „Minulý rok jsem se vůbec z některých míst k vodě nedostal, mám pramici, musel bych ji tahat hodně daleko. V červnu začne sezona pro lov dravců. Počasí zatím nevypadá, že by bylo sucho, a vody v nádrži je dost. Věřím, že letos to bude dobré,“ odhaduje Roman Jánský, který jezdí rybařit do okolí Jetětic.

Jestli zahrozí sucho i letos, bude záležet na počasí v následujícím období. Podle meteorologů zatím platí, že zásoby povrchových a podzemních vod jsou výrazně podprůměrné, a startovací pozice tak před letním obdobím není příznivá.

„Jestli se situace bude zlepšovat, nebo zhoršovat, ukážou následující dny a týdny. A tam nevidíme. V zimě vždy nateče víc vody. Není žádný výpar, vegetace si vodu nebere, takže většina toho, co napadne, ať už je to ve formě sněhu, nebo deště, odteče do řek. Přes zimu se přehrady doplnily tak, jak vodohospodáři potřebují, což se čekalo. Přítok je ale pomalý a to v případě suchého léta může přinést problémy v řekách,“ vysvětluje hydrolog Tomáš Vlasák.

Situaci podle Vlasáka nepomohou ani současné deštivé dny. „Sice pršelo, ale ne dost. Bere si to vegetace. Na hladiny podzemních vod, vrty a podobně tak má déšť zanedbatelný vliv,“ dodává.

Počasí sleduje také Povodí Vltavy. „Když bude běžné léto, počítáme s normálním udržením letní hladiny na Orlíku. Kdyby odteď přestalo úplně pršet, může ale hladina klesnout o hodně, o kolik metrů, si netroufám odhadovat,“ říká mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„Kdyby se loňská situace opakovala, nezbývá nám nic jiného, než udržet minimální stanovený průtok pod Orlíkem. Ten je 40 metrů krychlových za vteřinu ve Vraném nad Vltavou. Manipulační řád stanovuje, že takovou hladinu musíme udržovat a rekreační funkce je druhořadá. Musí být zajištěno ředění odpadních vod, zohledněna zdravotní hlediska a podobně,“ upozorňuje Roldán.