Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Budějovičtí lékaři varují před řídnutím kostí, pacientů stále přibývá

  • 0
V českobudějovické nemocnici a na Poliklinice Jih léčili loni devět tisíc pacientů s diagnózou či podezřením na řídnutí kostí. Nemocných je víc, většina lidí ale není vyšetřena a léčena.

Doktoři jí říkají tichý zloděj kostí. Osteoporóza neboli řídnutí kostí nebolí, její následky však ano. Nejčastěji si pacienti už při minimální zátěži zlomí obratle a kyčelní klouby. Ty vedou u pětiny postižených dokonce k úmrtí a až u poloviny nemocných k závislosti na pomoci okolí.

„Podle statistik prodělá v životě osteoporotickou zlomeninu každá třetí žena a každý pátý muž,“ uvedla lékařka Marie Ládová z osteologické ambulance na budějovické Poliklinice Jih.

Zlomeninám však lze předejít vhodnými opatřeními a jedním z nich je včasné rozpoznání nemoci a zahájení správné léčby. Základem diagnostiky je moderní celotělový kostní denzitometr. Přístroj umožňuje rychle a bezbolestně s minimální dávkou rentgenového záření přesně určit množství kostního minerálu v různých částech kostry pacienta, stupeň odvápnění a stupeň osteoporózy.

Lékaři mohou s jeho pomocí určit a optimální způsob léčby. Mají také možnost kontrolovat účinky léků a určovat riziko případných zlomenin do budoucna.

„Denně vyšetříme průměrně deset až patnáct pacientů. Věk se zvyšuje, naštěstí se zlepšuje i jejich fyzický a psychický stav. Osmdesátnice jsou dnes pohyblivé a orientované dámy, s nimiž se skvěle spolupracuje. Často lépe než s řadou padesátníků,“ zjistila Ládová, která ročně vyšetří tři tisíce nových pacientů s osteoporózou.

Dalších šest tisíc pacientů s diagnózou či podezřením na řídnutí kostí projde ročně osteocentrem při interně českobudějovické nemocnice. To je čtyřikrát více lidí, než tu ošetřovali v roce 2003.

Důvodů k denzitometrickému vyšetření je celá řada. Jedná se v podstatě o všechna onemocnění, která vedou k postižení kostry. Jde například o hormonální poruchy, poruchy zažívacího ústrojí, ledvinová onemocnění, poruchy výživy, časté zlomeniny a vhodné je také u žen po přechodu. Přibývá i pacientů po transplantacích či úrazech.

Lékaři s obavou sledují i dnešní mladou generaci, která sedí hlavně za počítačem nebo u televize, a proto nenabírá kostní hmotu. Je otázka, jak budou jejich kosti vypadat za dvacet třicet let.

Pomůže zdravá výživa i pohyb

Kosti můžete posilovat zdravou výživou, hlavně potravinami bohatými na vápník, hořčík, vitaminy D, C a K. Významnou roli má pravidelný pohyb. Naopak jim škodí kouření a nadměrné pití alkoholu.

„Když přidáte třicet až šedesát minut svižné chůze denně a lehké posilovací cvičení, ať už se zátěží či bez ní, zvýšíte svalovou sílu a zlepšíte koordinaci pohybů, což přispívá také k ochraně před pády a tedy zlomeninami,“ vysvětlila Andrea Trajkova, vedoucí budějovického Rekondičního centra VŠJT Medicina, kde o pacienty s osteoporózou pečují.

Podle instruktorky rekondičního centra Nicoly Dörnerové patří mezi vhodné fyzické aktivity pilates, cvičení na míči, jóga a tai-či. „Pro pohybově aktivnější doporučujeme běžky, nordic walking, cvičení zaměřené na posílení svalů trupu, ale i balanční cvičení, které je důležité pro udržení rovnováhy,“ vypočítala Dörnerová.

Zdůraznila, že zcela nevhodné jsou švihové a prudké pohyby, třeba i sekání trávy kosou. Ale také kontaktní sporty, kde hrozí pád, a pohyby s otřesy jako například aerobik.

„V praxi je mnohdy velmi těžké motivovat k pravidelnému cvičení zejména starší lidi, kteří mají proti fyzickému cvičení často předsudky už z mládí. Je proto vhodné vést k pohybu a dostatečné fyzické aktivitě děti odmala,“ dodala Trajkova.


Témata: Jihočeský kraj