Otáčivé hlediště stojí v parku českokrumlovského zámku u letohrádku Belárie.

Otáčivé hlediště stojí v parku českokrumlovského zámku u letohrádku Belárie. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Otáčivému hledišti končí povolení, za týden může být černou stavbou

  • 44
Oblíbené otáčivé hlediště v Českém Krumlově má nečekaný problém. MF DNES zjistila, že kontroverzní stavbě v zámecké zahradě končí 30. září kolaudační souhlas. Ten se už od 90. let pouze prodlužuje vždy dočasně na pět let.

Záležitost spadá pod českokrumlovský stavební úřad. MF DNES od něj má potvrzení, že úředníkům do tohoto pondělí nikdo nezadal úkol, aby zahájili nové řízení. Pokud by točna ztratila k 30. září status dočasnosti, v praxi by to znamenalo, že od 1. října by byla černou stavbou. A podle zákona by tak měla ze zahrady zmizet.

Všechny zainteresované strany v kauze otáčivého hlediště se v současnosti soustředí především na vyhlášení architektonické soutěže na novou scénu. Na to, že dočasnost točny je od 90. let opakovaně prodlužována na pět let a jedna taková „pětiletka“ brzy skončí, však zapomněly. Největší vina padá na město České Budějovice, které je vlastníkem konstrukce.

„Magistrát Českých Budějovic okamžitě požádá stavební úřad v Českém Krumlově, aby zahájil řízení o prodloužení dočasnosti stavby. Předpokládám, že Národní památkový ústav dá kladné stanovisko. Příští sezona určitě nebude ohrožená,“ věří Jaromír Talíř, náměstek budějovického primátora.

Zbrzdí řízení občanská sdružení?

Kolaudační řízení musí splňovat všechny náležitosti a vyjadřuje se v něm více stran včetně občanských sdružení.

„Je to problém majitele. Jakmile Magistrát Českých Budějovic požádá o prodloužení kolaudačního souhlasu, tak my budeme dotčenou stranou. Stavební úřad nás vyzve k vyjádření. Doba řízení je závislá na tom, jestli do něj vstoupí strany zvenku. Úřad nemůže obejít lhůtu, kdy se mohou vyjádřit například jakákoliv občanská sdružení,“ podotýká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Památkáři spravují pozemek, na kterém točna stojí.

Kolaudační řízení chtějí sledovat i instituce, kterým umístění scény v zámecké zahradě vadí. „Pokud se toto řízení zahájí, tak Český národní komitét ICOMOS rozhodně v této věci nezůstane nečinný,“ upozornil Václav Girsa, prezident českého ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO.

Podobně reagoval také Zbyněk Dočkal z Památkářské obce českokrumlovské. „Budeme sledovat úřední desku a nevylučuji, že podnikneme nějaké kroky,“ naznačil Dočkal.

Pokud by kolaudační řízení ohrozilo příští sezonu na otáčivém hledišti, byla by to podle ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka rána pro divadlo i pro město.

Točna letos hlásí rekordní návštěvnost

Na divácky oblíbenou scénu jezdí lidé z celé republiky i zahraničí. V letošní sezoně navštívilo hlediště přes 54 tisíc lidí, tržby ze vstupného přesáhly 31 milionů. To je přes 70 procent z celkových ročních tržeb divadla ze vstupného.

Už čtvrtá konstrukce otáčivého hlediště začala vyrůstat v zámecké zahradě na konci 80. let. V roce 1992 vydalo ministerstvo kultury závazné rozhodnutí, v němž nesouhlasilo se stavbou. Přesto byla scéna dokončena a od té doby má dočasné kolaudační rozhodnutí, které se opakovaně prodlužuje. Česká republika se zavázala Výboru světového dědictví UNESCO, že scénu odstraní.

Ministerstvo kultury spolu s jihočeskými zástupci připravuje mezinárodní soutěž na novou podobu hlediště, které by bylo šetrnější k zahradě a nerušilo by průhledovou osu parku. Vyhlásit ji má Magistrát Českých Budějovic. „Čekáme na nominace členů UNESCO do soutěžní komise a na jejich vyjádření,“ sdělil Talíř.

Samotné přípravy soutěže už vyvolaly spoustu reakcí. Proti záměru umístit scénu opět do krumlovské zahrady se ohradili přední čeští architekti a odborníci jako Ladislav Lábus, Emil Přikryl nebo Pavel Vlček. Negativní stanovisko vydala Česká komora architektů, námitky má i Česká komise pro UNESCO.

Na výzvu senátora a bývalého ředitele Jihočeského divadla Jiřího Šestáka zase české osobnosti podepsaly petici za zachování hlediště v Krumlově. Je mezi nimi například režisér Jiří Menzel nebo dramatik Milan Uhde.

V tuto chvíli je jisté, že současné otáčivé hlediště má prodloužený nájem od Národního památkového ústavu do roku 2017. „Nájemné je sjednáno ve výši 2,2 milionu korun ročně,“ dodala Jana Tichá, mluvčí NPÚ.