Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku.

Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Krumlovu po návštěvě komisařek UNESCO svitla naděje na zachování točny

  • 7
Důležitou návštěvu o víkendu hostili v Českém Krumlově. Do města dorazila dvojice komisařek z UNESCO. Organizace by podle všeho mohla kývnout na stavbu nového otáčivého hlediště, aniž by město přišlo o místo na prestižním seznamu světového dědictví. Na vyhotovení závěru mají komisařky šest týdnů.

Ředitel Jihočeského divadla a senátor Jiří Šesták iDNES.cz potvrdil, že má ze setkání příjemný pocit. Zástupkyně UNESCO podle ně vůbec poprvé navštívily točnu v sezoně.

„Návštěva byla intenzivní, jednali jsme sedm hodin a obě dámy také navštívily baletní představení Carmen. Naslouchaly argumentům, které možná v řadě případů slyšely poprvé,“ shrnul sobotní návštěvu Šesták.

Zahrada se ocitla na seznamu v roce 1992 spolu s centrem města a památkáři řadu let usilovali o odstranění otáčivého hlediště ze zahrady. Někdejší vedení Ministerstva kultury UNESCO slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna.

Jak bude nová točna vypadat?

Česká strana - tedy Ministerstvo kultury za vedení Daniela Hermana, město České Budějovice, jež památku vlastní, Jihočeské divadlo, které plenérové divadlo provozuje, Národní památkový ústav, jež spravuje zámecký areál, a také kraj a město Český Krumlov, došla podle aktérů ke shodě, jak by měla budoucnost točny vypadat.

Nová točna bude na místě stávající, bude mít stejnou kapacitu 650 míst k sezení, bude nižší asi o pět metrů. Zázemí bude z přilehlého zámečku bellarie vymístěno na jih od točny za zdi zahrady, kde má divadlo pronajatou plochu od církevního nadačního fondu. Mimo sezonu nebude narušovat vzhled. Bellarie bude sloužit veřejnosti.

Za 55 let představení před točnou navštívily více než dva miliony diváků. Letos jich bude asi 53 tisíc. Všechna představení jsou z 99 procent vyprodaná. Tržby činí kolem 28 milionů korun, zisk je osm milionů. Pokud by nastala v sezonách pauza, hrozilo by zrušení baletu a opery Jihočeského divadla, které dotuje město.

Nyní se zdá, že by UNESCO podle všeho nemuselo na odstranění otáčivého hlediště z barokní zahrady trvat. To dosavadní by mohlo nahradit nové a snadno demontovatelné.

„Dámy naslouchaly bodům navrhovaného řešení za přítomnosti ministra kultury. Poté přednesly svůj názor na řešení a určitě nešlo o zamítavý postoj,“ dodal senátor.

Požádaly však o rozpracování podmínek pro vypsání architektonické soutěže na novou točnu.

Divadelní sezonu stavba přerušit nemusí

Podle Šestáka by divadelní sezona v Krumlově vůbec nemusela být přerušena.

Příští rok tam divadlo plánuje odehrát čtyři plenérové premiéry. Pak by nejspíše požádalo o prodloužení nájmu pro stávající točnu. „Povolení zatím máme do konce roku 2015,“ objasnil.

Zásadní ovšem ještě bude stanovisko Národního památkového ústavu. Ten může, ale také nemusí nájemní smlouvu na provoz hlediště v zámecké zahradě prodloužit do konce roku 2020.

Nová točna by se mohla vyrábět mimo sezonu, pak šlo jen o to ji pohotově namontovat. „Odstranitelné hlediště se dá vyrobit tak, aby práce nenarušily provoz na jednu nebo třeba i více sezon. Model demontovatelné točny umožňuje tuto flexibilitu, i dřívější modely se dařilo postavit během jarních měsíců,“ dodal Šesták.

Až přijde vyjádření komisařek UNESCO, vypíše město architektonickou soutěž (více zde), pak se budou hledat peníze na výstavbu nového hlediště.

Aktivně se k budování nové točny postavilo i vedení Českého Krumlova. „Rada města schválila návrh zadání nového územního plánu a zastupitelstvu doporučila jeho schválení. Zastupitelstvo věc projedná příští týden,“ řekl iDNES.cz starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Práce na novém plánu mohou trvat ještě i dva roky, změny jsou potřeba kvůli možnosti vystavět zázemí pro herce a diváky mimo zámeckou zahradu. „Je to jedna z podmínek, na níž jsme se dohodli s Ministerstvem kultury, podmínka, kterou si dala památková péče pro další činnost otáčivého hlediště,“ dodal.

Jako zázemí pro orchestr by v případě rekonstrukce bellarie mohla sloužit Zámecká jízdárna. „Nyní při opeře hraje orchestr v bellarii, Národní památkový ústav ji však chce renovovat, už má připravený projekt. Orchestr by tak případně přemístili do jízdárny,“ dodal Carda.

,