Chlapci se museli starat doma o dobytek a vyrábět sýry, škola šla stranou. Ilustrační snímek

Chlapci se museli starat doma o dobytek a vyrábět sýry, škola šla stranou. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Za týrání synů prací dostal otec podmínku, musí jim zaplatit půl milionu

  • 294
Tři roky vězení podmíněně odložené na pět let a povinnost zaplatit půl milionu korun svým dvěma synům uložil českobudějovický krajský soud pětačtyřicetiletému muži za to, že děti vychovával nepřiměřeně tvrdě. Bratry, kterým je dnes 13 a 15 let, měl svěřené do péče.

Podle obžaloby otec nutil syny k těžké práci nepřiměřené jejich věku a za neuposlechnutí příkazů je fyzicky trestal a ponižoval vulgárními nadávkami. Zanedbával jejich výživu.

V usedlosti na Prachaticku museli chlapci od svých pěti let pomáhat v kravíně, ručně kosit trávu a jezdit s traktorem. Otci vařili obědy a pomáhali mu do noci s výrobou sýrů. Muž je při práci v zemědělství fotil a snímky posílal na Facebook. Před soudem si oba postěžovali, že za to sklízeli od spolužáků posměch (více o životě dětí jsme psali zde).

„Do školy chodili neupravení, bez svačin. Obědy jim musela zaplatit babička,“ uvedla předsedkyně senátu Olga Smrčková, která rozhodla o trestu na základě výpovědí svědků.

Ředitel školy řešil poměry s otcem dětí jen přes telefon

Podle Smrčkové případ vybočuje od jiných zaznamenaných zločinů týrání svěřené osoby, protože tady o problémech věděla škola i sociální pracovnice.

Přesto trápení bratrů včetně šikany ve škole trvalo několik let. Ředitel školy řešil poměry s otcem dětí jen přes telefon a pracovnice odboru sociální péče se ani nesnažily zkontrolovat, v jakém prostředí chlapci žijí.

Těžký život bratrů trval od roku 2004, kdy je otec dostal do péče po rozvodu. Sám původně pracoval v lese, později se stal nezaměstnaným.

Ačkoliv obžalovanému původně hrozil trest v rozpětí od pěti do 12 let vězení, mimo jiné i za to, že si z jeho výchovy odnesli synové trvalé psychické následky, senát sankci mimořádně snížil. Zvážil možnost splacení odškodnění, které je ve výši 250 tisíc korun pro každé z dětí.

Muž tvrdil, že od svých rodičů zažil daleko tvrdší zacházení

Navíc přihlédl k znaleckému posudku psychiatra, který zjistil u muže poruchu osobnosti projevující se impulzivním a agresivním chováním. Oba bratři jsou dnes u příbuzných mimo jižní Čechy.

Obžalovaný se po celou dobu soudního jednání k činu nevyjádřil. Policistům při vyšetřování tvrdil, že chtěl děti vychovávat k odpovědnosti a zručnosti a že sám zažil od rodičů daleko tvrdší zacházení. Vinu odmítl.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.