Socha Jana Žižky z Trocnova. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Památník Jana Žižky v Trocnově nabídne vozovou hradbu i křtitelnici

  • 7
Model husitské vozové hradby nebo křtitelnice, z níž byl údajně pokřtěn Jan Žižka z Trocnova. I takové zajímavosti najdete v nové muzejní expozici Památníku Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku už v letošní sezoně.

S nezáživnou prohlídkou, která návštěvníky muzea v Žižkově rodišti desetiletí od vstupu odrazovala, je definitivní konec. Jihočeské muzeum, jež je vlastníkem trocnovského památníku, chce novou expozici s příběhem legendárního vojevůdce otevřít už v polovině června.

„Obnova trocnovského památníku vyjde na 5,5 milionu korun, z toho pokryje 85 procent dotace z Evropské unie. Díky projektu Mezníky husitství v jižních Čechách a v Bavorsku zrekonstruujeme prostory, v nichž bude umístěna nová expozice,“ uvedl ředitel Jihočeského muzea František Štangl.

V areálu památníků jsou k vidění také základy bývalého dvorce Jana Žižky.

Budova, ve které sídlí malé muzeum Jana Žižky.

Muzejníci už vybrali ve veřejné soutěži firmu, která provede stavební úpravy expozice. Následovat bude soutěž na její architektonický návrh a realizaci.

„Kvůli tomu, že máme málo času, už jsme odděleně vysoutěžili dodavatele modelů, kterých má být v trocnovském muzeu několik. A ještě budeme soutěžit venkovní naučnou stezku věnovanou husitství a husitské době, kde bude součástí i zastřešení studny u Mikšova dvorce a posezení v jeho prostoru,“ popsal Štangl.

Na vzniku nové trocnovské expozice spolupracují českobudějovičtí muzejníci s uznávaným českým historikem a profesorem Petrem Čornejem, který je předním odborníkem na husitskou dobu. Je i autorem scénáře, podle něhož byl čerstvě natočený film, jenž se bude promítat v nové expozici Památníku Jana Žižky. Interaktivní prvky umožní návštěvníkům prožít či poznat zábavnou formou střípky z husitské historie.

„Vše by mělo být hotové do poloviny roku a kolem 16. června bychom chtěli novou expozici a vylepšený areál Žižkova rodiště slavnostně otevřít. Bude to opravdu sprint,“ poznamenal šéf Jihočeského muzea.

Rozsáhlý turistický a odpočinkový areál s obrysy Žižkova dvorce, obří sochou, muzeem a lesoparkem, který je národní kulturní památkou, chce kraj ještě rozšířit. V současné době zabírá celý komplex asi 11,5 hektaru, ale Jihočeské muzeum stojí o další pozemek.

„Chceme ještě od státu převést do krajského majetku tříhektarovou louku před památníkem. Jednak přes ni jde naučná stezka a zároveň je to dobré místo pro vybudování repliky středověké vesnice z 15. století,“ plánuje Štangl.