Památník Járy Cimrmana - okousané jablko z bronzu - je v Českých Budějovicích...

Památník Járy Cimrmana - okousané jablko z bronzu - je v Českých Budějovicích díky úsilí Pavly Staňkové a Zdena Gardiana. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Cimrmanův ohryzek z bronzu ukazuje, kde génius založil ekologický kompost

  • 4
Originální stopou po českém géniovi Járovi Cimrmanovi se může chlubit Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity. Přímo v její zahradě odhalili v listopadu nertradiční památník tohoto fiktivního všeuměla - ukazuje místo, kde založil ekologický kompost.

Umělecké dílo připomíná čin Járy Cimrmana, který při návštěvě Českých Budějovic odhodil okousané jablko. Právě tím na místě, kde později vznikla přírodovědecká fakulta, založil tradici ekologického kompostování. Autorem bronzové repliky ohryzku je sochař Michal Trpák.

„Sochu udělal Michal v životní velikosti. Okousal jablko a zvěčnil jeho zbytek,“ nastínil výzkumný pracovník přírodovědecké fakulty Zdeno Gardian. S kolegyní Pavlou Staňkovou tvoří tandem, který se zasloužil o vznik recesistického díla.

Památník Járy Cimrmana - okousané jablko z bronzu - je dílem českobudějovického...
Památník Járy Cimrmana - okousané jablko z bronzu - je v Českých Budějovicích...

Cesta od nápadu po odhalení památníku nebyla jednoduchá. Získat svolení Zdeňka Svěráka a Davida Smoljaka k použití legendárního hrdiny v příběhu na akademické půdě neměli mladí nadšenci potíže, plány se však zadrhly při zhotovení sochy.

„Odlití ohryzku byl problém. V Česku fungují asi jen dvě slévárny a tam se to měsíce táhlo. Nakonec sochu odlili v Německu a poslali nám ji poštou,“ popsal Gardian.

Nové dílo ve fakultní zahradě přijali studenti i vyučující fakulty s nadšením. Po ruce tu mají i vysvětlení pro šťouraly, kterým se zdá ohryzek velký. „Jára Cimrman si jablko odložil, aby mohl našim předchůdcům vysvětlit, jak se zakládá ekologický kompost. Jenže pak na něj zapomněl,“ líčí laborantka přírodovědecké fakulty Pavla Staňková.

O nedaleký kompost se v upravené fakultní zahradě stará studentský spolek Na hnízdě. Zbytků do něj má dost, vědci ho zásobují materiálem z pokusů, studenti slupkami z ovoce i dalšími ohryzky.

A pozorní návštěvníci najdou v zahradě ještě jednu upomínku na českého génia - vzácně se vyskytující ostružiník, který popsali jihočeští biologové, bratři Martin a Petr Lepší, a rozhodli se ho také pojmenovat po Járovi Cimrmanovi. Latinsky je to Rubus Jarae Cimrmanii.