Vladimír Vopalecký stojí na Senovážném náměstí před poštou, kde má vyrůst památník letcům.

Vladimír Vopalecký stojí na Senovážném náměstí před poštou, kde má vyrůst památník letcům. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Porota nejlepší památník letcům neurčila, Budějovice ho stejně postaví

  • 3
Budějovická radnice se rozhodla, že nechá vytvořit pomník válečným letcům, přestože po skončení architektonické soutěže odborná porota neudělila první místo. Z jeho podoby je zklamán i otec myšlenky projektu Vladimír Vopalecký.

Těšil se, že stavba, která se má objevit na Senovážném náměstí, vzdá po letech snahy hold pilotům a upozorní na jejich statečnost a odhodlání.

"Je to taková mísa, která se svažuje dovnitř, kde bude voda. Kdyby to dali námořníkům, tak se nedivím, ale válečným letcům? Ještě před architektonickou soutěží jsem mluvil s některými válečnými letci a ti mě prosili, aby nevznikla nějaká fantasmagorie. Chtěli něco, co bude alespoň trochu připomínat letadlo nebo piloty," reagoval na rozhodnutí města Vopalecký, který byl také v porotě.

Navíc se domnívá, že se možná nakonec památník nebude stavět vůbec. "Je tam silná lobby části lidí, kteří ho na Senovážném náměstí nechtějí, protože mají s tou lokalitou jiné plány," dodal.

Město má připraven jeden milion korun

Nepřímo tak také upozornil na to, že se někteří architekti už dříve vyjádřili, aby se pro letce našla jiná lokalita, vhodnější pietní místo, než je prostor nedaleko pošty. Senovážné náměstí je už několik let hlavně parkovištěm a frekventovanou křižovatkou.

Město má v každém případě na akci připraven jeden milion korun, za které chce památník postavit. K dispozici bylo celkem 54 návrhů.

Ten podle poroty nejlepší svou podobou přímo odkazuje ke znaku RAF, tedy britského Královského letectva, kde většina československých letců v letech 1939-1945 bojovala.

Základem bude kovový kruh, respektive válec, o průměru osm metrů a výšce 80 centimetrů, uprostřed něhož bude menší vodní plocha. Dále nemají chybět jména všech letců.

"Nejdůležitějším momentem je zrcadlení oblohy. Tvar je navržen tak, aby návštěvník při pohledu do nitra objektu viděl na vodní hladině pouze nebe jako esenci letectví. Pieta je naplněna, návštěvník pokorně sklápí zrak, avšak vidí nebe," vysvětlují autoři návrhu Eugen Řehoř, Jitka Pucandlová, Štěpán Řehoř a Vít Šimek.

Jenže od poroty získali až druhou cenu. První nebyla udělena, přesto se nakonec radní rozhodli, že památník v této podobě postaví.

"Přiznám se, že já jsem vznesl, aby nebyla udělena první cena. Ač jsem o vítězném návrhu přesvědčen, že byl jednoznačně nejlepší, a jeho autoři se jako jediní snažili alespoň trochu pracovat s tím nešťastným místem, tak si myslím, že pro danou lokalitu to řešení není," prohlásil Michal Škoda, člen poroty a kurátor Domu umění.

Z toho důvodu také doporučil radě, aby památník nestavěla, což se však nestalo. "Teď můžeme přímo oslovit autory a začít se bavit o všem, co povede k realizaci jejich návrhu," konstatoval primátor Juraj Thoma. Materiál o jednacím řízení se má podle něj radním dostat na stůl už v březnu.