Samice bílého aligátora, která je od čtvrtka 8. srpna v protivínské krokodýlí...

Samice bílého aligátora, která je od čtvrtka 8. srpna v protivínské krokodýlí zoo. | foto: František Panec, MAFRA

V Protivíně mají unikátní pár bílých aligátorů. Chtějí je rozmnožit

  • 5
V protivínské krokodýlí zoo se seznamuje ojedinělý pár krokodýlů. Samec a samice bílého aligátora severoamerického na sebe zatím koukají skrze skleněnou přepážku, ale na jaře by už měli sdílet společný prostor. A jak zoo doufá, měli by se i rozmnožit.

Dvoumetrová bílá samice je v Protivíně od čtvrtka. Její novým partnerem je samec Waldemar, který v zoo bydlí od loňského června. Je to tak jediný chovný pár aligátorů albínů chovaných v Evropě.

"Mít jednoho albína je vzácné. Mít pár je opravdu ojedinělé," vysvětluje majitel zoo Miroslav Procházka.

"Albíni se rodili v jednom v hnízdě v přírodě od roku 1992 do roku 2002, kdy hnízdo zničil hurikán a rodiče zabil. Od té doby se jinde v přírodě albín nenarodil," dodává chovatel.

Zajímavostí je, že samec Waldemar pochází z úplně prvního vrhu albínů z roku 1992 a nová samice v Protivíně pak z toho posledního o deset let později.

Bílý aligátor Waldemar v protivínské krokodýlí zoo.

Albinismus je genetická porucha. Bílí aligátoři jsou náchylnější k nemocem a často v mládí umírají. "Proto jsme chtěli minimálně desetileté, které mají rizikové období za sebou," podotýká Procházka.

Péče o bílé aligátory ale ani poté není nic jednoduchého. Vadí jim světlo, takže musí být ve stínu. Zároveň se ale hormonální systém krokodýlů řídí teplem a právě světlem.

Odchovat bílé aligátory v zajetí se zatím podařilo pouze dvakrát v USA. Protivínská zoo by chtěla být třetí. Samice zatím nemá jméno, vyberou mu ho lidé v anketě na internetových stránkách zoo. SLavnostní křest by měl být v říjnu.

Zoo rozmnožila nejvzácnější krokodýly světa

Bílá aligátorka není jedinou novou obyvatelkou v Protivíně. Na konci července se v zoo narodilo sedm krokodýlů filipínských, jejichž odchov byl mezi odborníky velmi sledován.

Jejich rozmnožení se v Evropě podařilo poprvé v zoo v Kolíně nad Rýnem a to o pouhých osm dnů před Protivínem.

"Náš odchov je považován v Evropě za zlomový především z titulu původu našeho chovného páru. Jako jediný pár z evropských filipínských krokodýlů pochází z ostrova Luzon, ve všech ostatních zoo jsou chována zvířata, jejichž původem je Mindanao, jsou tudíž naši odchovanci unikátní z hlediska genetické hodnoty," upozorňuje Procházka.

Sedmero mláďat se má čile k světu, za týden vyrostla o tři centimetry.