Pasivní dům vyrostl kousek za budějovickou Stromovkou na parcele o rozloze 1

Pasivní dům vyrostl kousek za budějovickou Stromovkou na parcele o rozloze 1 554 metrů čtverečních. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Minimální topení a stále čerstvý vzduch. Vítejte v pasivním domě

  • 2
Nová stavba v Českých Budějovicích je podle projektanta Josefa Vostrackého českým unikátem - spojuje v sobě nízkoenergetické výhody a inteligentní elektroinstalaci.

Představte si dům, který má minimální náklady na topení, přesto v něm ani v mrazech netrpíte zimou. Je v něm i dostatek světla. Téměř celá jižní strana je prosklená a před vámi se prostírá zahrada.

Navíc máte i bez větrání zaručený přívod čerstvého vzduchu. Světla, žaluzie i třeba televizi ovládáte prostřednictvím počítače.

Právě takový dům vyrostl kousek za budějovickou Stromovkou. Jak tvrdí jeho projektant Josef Vostracký, jedná se doslova o český unikát. Majitel domu, budějovický lékař, přesně o takovém bydlení snil.

"Před více než dvěma roky jsem si právě v MF DNES přečetl o pasivním domě na okraji Budějovic, který projektoval Josef Vostracký, a rozhodl jsem se, že si s manželkou podobný pořídíme. Jsem přesvědčený, že problémem v budoucnosti budou právě zvyšující se ceny energií a já se nechci nechat vydírat. Zvolil jsem proto svobodu a nezávislost, i když je pořizovací cena vyšší než u běžného domu," vysvětluje majitel, který si nepřeje být jmenován ani zveřejnit přesnou sumu, za niž objekt pořídil.

Pasivní dům v Budějovicích

"Měl jsem štěstí, že jsme si s projektantem sedli i lidsky a on akceptoval všechny mé představy. Nechal jsem mu volnou ruku, vybíral jsem dokonce ze čtyř parcel a nakonec jsme usoudili, že tahle bude nejlepší. Mám rád přírodu a tady jsem vlastně uprostřed zeleně ještě s nádherným výhledem jižním směrem k Litvínovicím a východním na Černou věž i kopce nad Dubičným," ukazuje starší muž

Parcela s mírným sklonem má 1 554 metrů čtverečních, do ní je zasazen na ploše 290 metrů čtverečních přízemní dům s rozlehlou garáží, dvěma koupelnami, velkým obývacím pokojem s kuchyní a třemi ložnicemi. Jednu z nich bude využívat dcera, která zatím studuje.

Pro Josefa Vostrackého byla stavba výzvou. "Chtěl jsem, aby dům měl organický tvar, tedy zaoblený, takže vytváří velmi zajímavý dojem na parcele. Nemám rád, když člověk žije v zajetí geometrických tvarů. A jiné domy než nízkoenergetické vlastně neprojektuju, protože dobře postavený objekt dokáže uspořit až 90 procent nákladů na vytápění. Výhodou bylo, že kromě domu jsem navrhoval i celý interiér," vysvětluje Vostracký.

Při prohlídce upozorňuje na zajímavé prvky - jižní terasu s prostorem pro venkovní posezení, střechu, jejíž přesah směrem do zahrady zajistí obyvatelům domu i potřebný stín. Do nohou nás příjemně hřeje podlahové topení a do velkých oken směřovaných na jih se opírá prosincové slunce a přidává další tepelný rozměr.

Ze všech obytných místností je možné vycházet na terasu či do zahrady prosklenými dveřmi, zbytek prosklené stěny je pevný. Okna jsou hliníková s izolačními trojskly. O vytápění se stará tepelné čerpadlo a vrtu pro něj v létě zase můžeme využít pro ochlazení vody systému klimatizace s tím, že je tato energie zadarmo a regeneruje vrt. O čerstvý vzduch se i bez nutnosti větrat stará rekuperační jednotka.

"Místo omítky je dům obložený cementovláknitými fasádními deskami. Výhodou je, že v případě poškození můžete desku odšroubovat a nahradit jinou. Střecha má půlmetrovou tepelnou izolaci a provětrávanou dutinu, na níž je střešní fólie, která zajišťuje vodotěsnost domu," poznamenává.

Kompletní inteligentní elektroinstalace vyšla na 700 tisíc korun

Zajímavostí je osvětlení, které je zabudované ve stropě a tvoří ho kruhy z mléčně bílého skla. Navíc pod stropem na liště je další světlo, které má barevnou škálu od bílé přes červenou, oranžovou, zelenou či modrou. Vybírat si můžete třeba podle nálady.

K tomu všechno ovládnete jediným tlačítkem na počítači, vypínači či dálkovém ovladači. Dům má totiž takzvanou inteligentní elektroinstalaci. Vše předvádí Radek Pelenka z firmy Delnet, která zajišťovala montáž.

"V pokojích jsou čidla, která zachytí pohyb a automaticky zapínají vyšší komfortní teplotu. Pokud si zapnete například televizi, zároveň se ztlumí osvětlení a samy se zatáhnou žaluzie. Spustit topení ale můžete třeba i z kanceláře ve městě, stačí k tomu mobil s internetem. V okamžiku, kdy dům opouštíte, automaticky se vypínají konkrétní zásuvky, světla a zapíná se střežení," vypočítává Pelenka.

Dodává, že je sice asi dvakrát dražší než běžná elektroinstalace, majiteli však přináší nadstandardní komfort. V tomto případě vyšla kompletní inteligentní elektroinstalace asi na 700 tisíc korun.

Stavělo se osm měsíců, více než rok trvalo projektování, vyřizování všech náležitostí a příprava.

Spokojený je i majitel. Dům je podle něj nadčasový a splňuje jeho původní představy. "Líbilo se mi, že jsem nemusel dělat žádné kompromisy. Slyšel jsem předtím od řady známých, že občas se museli hodně dohadovat s projektantem i stavební firmou," chválí si.

Stavba nabrala kvůli počasí mírné zpoždění, přesto už se na jaře budou stěhovat. Od okamžiku, kdy se rozhodl pro nový dům a sešel se poprvé s projektantem, uplynuly přesně dva roky.