Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Patnáctiměsíční holčičku zabil pneumokok, nebyla očkovaná

  • 33
Pneumokok má letos na jihu Čech na svědomí první lidský život. Nemoci podlehlo patnáctiměsíční děvčátko. Na dětském oddělení jedné z jihočeských nemocnic dítě hospitalizovali v polovině února se čtyřicetistupňovými horečkami, zvracením a poruchou vědomí.

„Bohužel musím potvrdit, že boj s infekcí byl přes veškerou péči lékařů neúspěšný,“ poznamenala krajská epidemioložka Jitka Luňáčková z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Holčička nebyla očkovaná proti pneumokokové infekci. Právě očkování je přitom podle lékařů v boji se zákeřnou bakterií důležité. Pneumokokové onemocnění totiž představuje riziko hlavně pro děti od narození do čtyř let, kterým se teprve formuje přirozená obranyschopnost organismu.

„Doporučuje se očkování do jednoho roku. Proplácí ho pojišťovna,“ vysvětlila Jitka Luňáčková.

Na trhu jsou dnes dostupné různé vakcíny, které se liší svým složením. A prevenci by neměli podceňovat ani dospělí. Stejně jako děti jsou rizikovou skupinou i lidé nad 65 let.

„Přirozená obranyschopnost organismu s věkem slábne. V domovech důchodců a podobných zařízení je proočkováno zhruba osmdesát procent lidí a podobné procento proočkování je i u dětí,“ dodala epidemioložka Luňáčková.

Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan - meningitidy a také těžké zápaly plic. Tyto choroby se přenášejí vzduchem.

Méně invazivní pneumokokové onemocnění se vyskytuje i v době chřipek.

Zákeřné invazivní onemocnění se projevuje u nemocného v krátké době, maximálně do čtyř dnů. Vzniká zánět mozkových blan nebo septický stav. Zánět mozkových blan provázejí právě vysoké horečky, zvracení a poruchy vědomí.