František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava

František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava | foto: MF DNES

Pečujte si o šumavské lesy podle svého, vzkazuje končící šéf národního parku

  • 2
Ředitel šumavského národního parku František Krejčí rezignoval. Z postu šéfa rezervace odstoupil podle svých slov proto, aby jeho jméno nebránilo dalšímu jednání o nové koncepci parku.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil přijal Krejčího rezignaci a navrhl, že své zkušenosti by mohl využít pro jinou práci na ministerstvu.

Ekologičtí aktivisté tvrdí, že se roztáčí obří hra o cenné šumavské dřevo.
Práci šumavského rodáka Františka Krejčího kritizovali hejtmani obou krajů, starostové obcí i lesníci, kterým vadilo, že se proti kůrovci nezasahuje razantně.

S příchodem nového ministra Drobila se pod Krejčím začala židle povážlivě houpat. Při své návštěvě v polovině září se Drobil jednoznačně přiklonil na stranu obcí a vzkázal Krejčímu, že musí získat ztracenou důvěru v regionu, i když v té chvíli ještě tvrdil, že ředitel má jeho důvěru.

Od té doby ještě Krejčí vypracoval návrh na maximálně deset nových velkých prvních zón, kde by se měla příroda ponechat svému osudu, jak jej zaúkoloval Drobil. V pondělí však se vším definitivně praštil a ministerstvu vzkázal: Pečujte si o šumavské lesy podle svého.

"Jednak jsem nechtěl být překážkou při prosazování nové koncepce při jednání mezi ministerstvem, kraji, obcemi i nevládními organizacemi a jednak jsem necítil plnou podporu ministra. A bez toho se tato práce dělat nedá," vysvětlil Krejčí.

Ministr jeho rezignaci okamžitě přijal. "Věřím, že v budoucnu bude možné využít vaše odborné znalosti a zkušenosti při práci i v rámci resortu životního prostředí," řekl Drobil na rozloučenou.

Krejčí zatím neví, co bude dělat

Co dál bude Krejčí dělat, zatím neví. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel," pokrčil rameny muž, kterého dosadil do funkce v březnu 2007 tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík ze Strany zelených. Krejčí dříve pracoval na Státním fondu životního prostředí.

Ekologičtí aktivisté vidí za rezignací ředitele lobby velkých těžařských firem."Je evidentní, že jej k rezignaci dotlačil svými kroky ministr Drobil. Tady vůbec nejde o to, zda kácet zbytky šumavských pralesů. Krejčí naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku," prohlásil Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Podle něj naopak minitendry mají smysl – podmínky jsou stejné pro všechny a stát ušetřil za kácení i výsadbu nových stromků zhruba třetinu nákladů. "Dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. A to právě vlivným firmám vadí. Na šumavské dřevo si teď brousí pily nejen kmotrovská lesní akciovka z Hluboké," dodal Bláha.

V posledních měsících dostaly desítky firem pokuty za téměř milion korun za špatně odvedenou práci a s 36 firmami se park zcela rozloučil. "Těžařské firmy proti parku poslaly 70 stížnosti na antimonopolní úřad, ale ani v jednom případě neuspěly," podotkl Bláha, který pochválil Krejčího za to, že se v posledních letech zvedla návštěvnost parku, zlepšilo renomé a 30 procent parku bylo ponecháno divoké přírodě.

Ministerstvo životního prostředí pověřilo vedením ekonomickou náměstkyni Zdeňku Šartnerovou. Nový ředitel nastoupí nejpozději v lednu.

Je dobře, že ředitel šumavského národního parku Krejčí odstoupil z funkce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 22. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 646
Ano
Ano 320