Budějovické Dynamo patří mezi tři preferované českobudějovické kluby.

Budějovické Dynamo patří mezi tři preferované českobudějovické kluby. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Budějovice chtějí poslat miliony profi sportu. Ale váhají, jak na to

  • 9
V rozpočtu Českých Budějovic leží 12,1 milionu korun, které jsou určené pro tři profesionální kluby. Dosud za ně město u sportovců kupovalo reklamu, z tohoto systému má však současné vedení radnice strach. A peníze chce poslat přes mládež.

Tři preferované kluby - hokejový Motor, fotbalové Dynamo a volejbalový Jihostroj - očekávané finance od města neuvidí dříve než na podzim.

Dohady o podpoře profesionálních klubů v krajském městě trvají několik let. V předcházejících letech to na radnici vyřešili tak, že si u klubů nakoupili reklamu celkem za 12,1 milionu korun. Po zaplacení daně sportovcům zůstalo 10 milionů.

Letos má být systém jiný, ale i kolem něj se vedou dohady, zda je správný. Město si nechalo udělat analýzu, ze které vyšlo najevo, že forma nákupu reklamy je sice možná, ale celá věc je riziková. Někomu, myšleno například kontrolním úřadům, by se takový způsob podpory profesionálních klubů nemusel líbit.

Mela na zastupitelstvu

Zastupitelé proto tento týden 12,1 milionu v rozpočtu zatím jen přesunuli na odbor školství a o samotném rozdělení budou rozhodovat nejdříve v září. Háček je v tom, že tentokrát by peníze nedostaly přímo profi týmy, ale jejich mládežnické spolky formou dotace. A kolem toho se na zastupitelstvu strhla mela.

„Stále platí, že chceme podporovat sport, ale hledáme takové cesty, abychom postupovali podle zákona,“ konstatoval radní pro sport Michal Šebek (ODS).

O nově navrženém postupu pochybuje zastupitel Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

„Jak se od mládeže dostanou peníze k profesionálním sportovcům? Právnická analýza říká, že je to (nákup reklamy) na hraně, ale je to možné. Takto přesouváte odpovědnost na sportovce, ať si to zašmodrchají, a vy budete z obliga,“ varoval Thoma.

„Oblak prachu hysterie“

Na jeho slova Šebek reagoval, že se zástupci klubů jednal a všichni vědí, jak se případně s novým systémem příjmu peněz vypořádat. „Vytváříte oblak prachu hysterie,“ dodal Šebek na adresu Thomy.

Podobné problémy podle něj i dalších zastupitelů řeší celá řada měst a problém by pomohl vyřešit nový zákon, který by měl umožnit veřejnou podporu profesionálních týmů. „Jde také o to, jestli má město podíl v klubech. Hraničí to s trestní odpovědností. Třeba v Německu obce vůbec nemohou vrcholový sport podporovat,“ upozornil radní Roman Kubíček (ANO).

Zatím je podobný způsob podpory legálně možný jen formou „de minimis“, která má limit 200 tisíc eur (zhruba 5,4 milionu korun) pro jeden podnik na tříleté období. „I o této variantě se chceme bavit,“ dodal Šebek.

Ohledně dotace padaly i vyšší částky kolem 15 až 20 milionů korun, které jsou někteří zastupitelé ochotní poslat do profi sportu. Ale musí prý být jasné, jakým způsobem. Vloni vedení města předběžně přislíbilo více, nakonec zůstalo u 12,1 milionu. Radní Miroslav Joch (ČSSD) pak připomněl ještě jednu možnost, kterou už v minulosti nabídl tehdejší zastupitel František Jelen (ODS).

„Ať místo radnice objedná reklamu některá z městských obchodních společností, například Teplárna České Budějovice. Pak by mohlo být vše v pořádku,“ sdělil Joch. I přes riziko byl připraven podpořit stejný model, jaký fungoval doposud. „Vytváříme si mezi sebou problémy a hledáme důvody, proč to nejde, místo abychom hledali cesty, aby to šlo,“ dodal Joch.

Zastupitel Viktor Lavička (ANO) nevidí v novém systému problém. „Znám strukturu klubů a je úplně jedno, jak to tam pošleme. Pokud to kluby umí zúčtovat, tak bych peníze poskytl,“ dodal.

Sportovci jistě peníze uvítají, ať dorazí od města jakoukoli cestou, ale s vyjádřeními jsou oslovení zástupci tří hlavních klubů zdrženliví a rozpačití. Oficiálně nechtěli situaci příliš komentovat a čekají, jak se situace vyvine v září. Cítí, že stav není optimální, zároveň však nechtějí o podporu přijít.