Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Nasazený agent policie pomohl rozkrýt síť distributorů a výrobců drog

  • 6
Zákazníkům nikdy nevěřte. Takovou zkušenost má pětice obžalovaná z výroby a distribuce drog. Několik měsíců dodávala zboží policejnímu agentovi. Od pondělí stojí před budějovickým krajským soudem a hrozí jim 10 až 12 let vězení. Tři z nich už byli za podobné zločiny v minulosti trestaní.

„Rozhodně jsem takové množství pervitinu ani tabletek na jeho výrobu, jak se píše v obžalobě, neprodal. Ten agent mě pořád provokoval. Jednou chtěl pervitin, potom zas prášky nebo marihuanu. Manipuloval se mnou, udělal jsem hloupost,“ hájil se 34letý Lukáš Lohonka z Jindřichova Hradce, kterému hrozí nejvyšší trest. Žalobce ho považuje za hlavu organizované skupiny.

Podle Lohonky, živitele tří dětí, policisté obchody nadhodnotili. Nešlo o více než milion korun zisku a stovky gramů pervitinu a marihuany. Tvrdil, že si nepotřeboval vydělávat statisíce, protože měl dobře placenou práci. Opravoval a prodával auta a motorky, přivydělával si v restauraci a ještě v Rakousku. Na větší kšefty by prý ani neměl čas.

Další z obžalovaných měl zase farmu se zvířaty. Opravami aut bez živnostenského oprávnění se živil nejstarší z nich, čtyřicetiletý Petr Marek z Českých Budějovic. Je z dvojice obžalovaných, které soud propustil po několika měsících z vazby.

„Hned potom jsem nastoupil jako ochranka k firmě, která se zabývá rozvozy tržeb do bank,“ pochlubil se Marek současným postavením.

Před rokem je zatkla zásahovka

Na rozdíl od ostatních se právě Marek rozhodl spontánně vypovídat. Opakoval, že o obchodu s drogami nic nevěděl. Pracoval jen jako řidič pro jednoho z obžalovaných, který neměl řidičský průkaz.

„Vozil jsem ho na nákupy, k lékaři a přivážel jsem k němu zedníky, když opravoval dům. Nevím, čím se živil, ani mě to nezajímalo. Za služby mi dával řádově stokoruny,“ tvrdil.

Mimo jiné odmítl informaci policistů, že v jeho budějovickém bytě se vyráběl pervitin. Důkazy na to podle něj nemají. Svého parťáka vozil mimo jiné na parkoviště před obchodními domy, kde na ně čekali lidé, které neznal.

Tam probíhaly neznámé transakce, od kterých se pokaždé vzdálil. V té době ale už schůzky monitorovali kriminalisté a odposlouchávali mobily obžalovaných.

Několikaměsíční byznys s drogami, které se podle obžaloby dostávaly i k zákazníkům do Rakouska, skončil 5. října 2015, kdy část skupiny zatkla zásahová jednotka na parkovišti před českobudějovickým obchodním domem Terno.

Soud pokračuje v příštích dnech výslechy svědků, mezi nimiž jsou odběratelé drog. Svědčit bude i policejní agent.