V létě 2002 zatopila Písek hlavně voda z Otavy. Ale i dva potoky - Mehelnický a...

V létě 2002 zatopila Písek hlavně voda z Otavy. Ale i dva potoky - Mehelnický a Jiher, dokážou napáchat škody, když se rozvodní. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Písek se chystá zkrotit dva potoky. Při povodních ohrožují tisíce lidí

  • 0
Rozvodněné potoky Jiher a Mehelnický zaplavují při vytrvalých deštích ulice v Písku. Radnice chce na jejich tocích postavit rybníky a hráze, které zastaví vodu valící se do města. Úpravy vyjdou na desítky milionů korun. Pomoci mají dotace.

Silnice v ulicích Hradišťská a Ostrovní je uzavřená kvůli rozvodněnému Mehelnickému potoku. Obyvatelé si z městských služeb přinášejí pytle s pískem a staví před svými domy zábrany. Mezi paneláky na sídlišti Portyč se z koryta vylévá potok Jiher.

Tak to v červnu 2013 vypadalo v Písku, kdy se dva nenápadné potoky změnily v dravé říčky. „Parkoval jsem tehdy u bývalé Fezovky. Pak jsem s autem raději odjel pryč, říkal jsem si, že by tam mohla dojít voda. A dobře jsem udělal. O pár hodin později už auta, která majitelé nestihli přeparkovat, odvážela odtahovka,“ zavzpomínal Luboš Hejna.

Velké protipovodňové úpravy město udělalo už po ničivých povodních v roce 2002, na potoky Mehelnický a Jiher se nedostalo. Přitom když se rozvodní, ohrožují obyvatele Semic a tisíce lidí v Písku. To by se teď mělo změnit.

„Zpracováváme podklady pro dotaci na protipovodňová opatření a opatření proti suchu na obou tocích. Mapujeme celé území, které pod ně spadá. Uděláme všechno pro to, abychom vodu udrželi v krajině a nepustili ji do města,“ potvrdil vedoucí odboru životního prostředí písecké radnice Miloslav Šatra.

V záplavovém území vytipovávají pracovníci odboru životního prostředí místa, kde by se daly vybudovat nové mělké rybníky schopné zadržet velké množství vody. Mehelnický potok teče z Píseckých hor, v současné době je na jeho toku jeden malý rybník v Semicích, čtyři Klášterské rybníky, Malý a Velký Hánovec a částečně Šarlatský rybník. Právě tady vidí odbor životního prostředí rezervy.

„Jen v Semicích, kudy protéká, by se dala postavit dvě až tři vodní díla, která by zlepšila zachytávací schopnost,“ podotkl Šatra.

Tam, kde to nepůjde, mohou vzniknout suché poldry. „Jednou z možností je, že vytvoříme v údolí hráze, které budou mít pohyblivou zábranu. Ta bude při běžném stavu vody sklopená na dně. Když se zvýší průtok, tak se zvedne a voda se rozlije do okolí. Když se jezero naplní, voda bude přes hráz přetékat. Na potoce může být kaskáda z těchto překážek. Až opadne velká voda, hráze bychom postupně upouštěli třeba tři měsíce,“ popsal Šatra.

Aktualizace by se měl dočkat také digitální povodňový plán, který bude rozšířený o varovné systémy. Na deseti méně významných vodních tocích přibudou pomocné měřiče hladiny. „Já budu mít informace o situaci na mobilu, abych mohl okamžitě třeba v noci volat starostce, že přichází povodeň a má evakuovat obyvatele,“ doplnil Šatra.

Na březen chystá radnice setkání s majiteli pozemků

Nová protipovodňová opatření vyjdou na desítky milionů korun. Město Písek proto bude podávat v následujících měsících čtyři žádosti o dotace na ministerstvo zemědělství. Pokryly by 80 až 85 procent nákladů.

„Předpokládáme, že práce na Mehelnickém potoce od Hradišťské ulice k ústí Otavy vyjdou na 18 až 20 milionů korun. Letos bude vyřízené územní rozhodnutí, stavební povolení a smlouva s investorem, jímž je Povodí Vltavy, které má potok ve správě,“ popsal místostarosta Josef Knot.

Žádost o dotaci na aktualizaci digitálního povodňového plánu musí město podat do 31. května. Hladinoměry mají stát do dvou milionů. Radnice počítá s jejich rozmístěním na podzim.

V květnu se chce radnice ucházet i o další peníze na studii úpravy potoka Jiher a na zbývající části Mehelnického potoka. Samotné plány by pak měly být hotové do konce roku. „Předpokládané náklady na studie jsou v řádech statisíců, samotná opatření vyjdou minimálně na desítky milionů korun. Dělaly by se až po roce 2018,“ informoval Knot.

Plány chce město probrat také s lidmi žijícími v záplavových oblastech. „Pravděpodobně v průběhu března uspořádáme veřejné projednání s vlastníky nemovitostí v Hradišťské ulici, abychom s nimi probrali plány na protipovodňová opatření v této části Mehelnického potoka,“ dodal Josef Knot.