Ženská basketbalová liga, Czech Coal Aldast Strakonice, Slovanka Mladá Boleslav.  Strakonice (bílé): /7/ Lucie Baláková - Mladá Boleslav: /7/ Adéla Filařová, /12/ Lenka Šípová.

Ženská basketbalová liga, Czech Coal Aldast Strakonice, Slovanka Mladá Boleslav. Strakonice (bílé): /7/ Lucie Baláková - Mladá Boleslav: /7/ Adéla Filařová, /12/ Lenka Šípová. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Písek těšily házenkářky, Strakonice basketbalistky

• 0
Dva zápasy z nejvyšších soutěží žen ve dvou sportech. Oba Jihočešky vyhrály. Písecké házenkářky zdolaly v interlize Olomouc 24:23. Strakonické basketbalistky porazily Slovanku 72:60.

V obou případech to byla zajímavá podívaná. Písecké házenkářky se v interlize s Olomoucí snažily, ale pořád nic. Stále nemohly stáhnout těsný rozdíl ve skóre ve prospěch soupeřek. Ani jednou v utkání nevedly.V prvním poločase a do poloviny druhého ještě stačily srovnat stav na plichtu, ale vedení se dočkaly na samém konci. Stačilo na výhru 24:23.

Strakonice zdolaly Slovanku v Excelsior ŽBL 72:60. Po celé utkání si dokázaly udržet odstup od soupeřek, které se jako vždy opřely o výkon Nezdařilové. Ani 18 bodů suverénní hráčky však nestačilo na to, aby Slovanka v pátém kole i popáté vyhrála.

Házenkářky výhru vydřely

Písecké házenkářky nepřestaly doufat a vyplatilo se jim to. Trápila je písecká odchovankyně Raníková v brance soupeřek. "Byl to mimořádný výkon Raníkové," prohlásil i trenér domácích Jan Salač.

Když už brankářka Olomouce nezakročila, pomáhala jí konstrukce branky. "Nastřelila jsem snad čtyřikrát tyč," povzdechla si nejlepší střelkyně domácích Iveta Luzumová. Dala devět branek, všechny byly ze hry.

Ještě pět minut před koncem byl stav 18:22 či 19:23. Do konce chybělo 3:40 minuty, když písecká brankářka Skálová spoluhráčky vybídla. Chytila náskok Růžičkové ze šestky a stav 20:23 zůstal. Za pár vteřin ji Luzumová vyslyšela a přidala se gólem na 21:23.

Hostující hráčky znervozněly a ztratily míč v útoku. Ani nestačily vystřelit. Zato Janoušková svým jediným gólem v utkání snížila na 22:23. Do konce chybělo 2:24 minuty.

Domácí tým se v těch chvílích vyrovnával i s tím, že rozhodčí dvakrát přerušili hru, když šel Písek do rychlého brejku. Soupeřky z Hané byly pokaždé po soubojích otřesené a těžce se zvedaly.

Necelou minutu a půl před koncem chytila Raníková střelu Vrabcové a vzápětí i Borovské. Lavička Olomouce si vzala 1:12 minuty před koncem time. Po něm se ale trefila Kubáčková jen do břevna. Na druhé straně bránily dvě hráčky Borovskou v brankovišti. Sedmička.

Do konce chybělo 37 vteřin. Vyhnalová proměnila ve 49. minutě první píseckou sedmičku v utkání a do té doby jedinou. Šla na druhou a bylo na ní, zda Písek sáhne po bodu. Dokázala vyrovnat.

Hanačky se vrhly po míči. Chtěly oba body, které téměř celý zápas měly. Kubáčková poslala míč Hejtmánkové. Ale Luzumová do přihrávky skočila a zachytila ji. Brejk proměnila a urvala vedení. Hostující tým se ještě dostal k rozehrávce a střele. Skálová však míč oběma rukama srazila mimo branku. Její spoluhráčky se v té chvíli začaly objímat. Zápas skončil.

Od začátku vedly

Ve Strakonicích to v lize basketbalistek bylo naopak. Obávaná Slovanka jen přihlížela úvodnímu náporu domácích hráček. Za čtvrt hodiny hry vedly 36:20 a nedovolovaly soupeřkám, aby se přiblížily na více než devět bodů.

Taková situace navíc nastala jen jednou. Ve 32. minutě snižovaly hostující hráčky díky Šípové na 55:46. V té chvíli na sebe vzala odpovědnost nejlepší střelkyně zápasu Reisingerová.

Nejdříve se přihlásila o míč při obléhání koše Slovanky a bodovala. Pak zakončila doskokem protiútok domácích. Nakonec byla vyhlášena i nejlepší hráčkou zápasu. Za 22 bodů v koši Slovanky a také spoustu doskočených míčů pod oběma koši. Celkem jich měla 21.

Častěji to však bylo ve skóre o více než 15 bodů. Ještě jednou se hostující tým přiblížil na 11 bodů. Ve 36. minutě snížila Novotná na 62:51. Odpověď? Johnová dala trojku a dva body přidala Musilová.

Stav 67:51 necelé tři minuty před koncem hostující hráčky nemohly zvrátit. V závěru snižovaly po trojce Musilové na 70:53, ale to už bylo jasné, kdo má navrch. I když Strakonice soupeřkám zbytečně dovolily nastřílet ještě nějaké koše. Druhý tým tabulky ve Strakonicích poprvé v sezoně prohrál.

"Předtím jsme nastoupily a byly jsme v křeči,"říkala po utkání hráčka domácích Lucie Baláková. "Teď jsme nastoupily a od začátku jsme šlapaly,"pochvalovala si. "Pak už jsme je k ničemu nepustily a náskok jsme si hlídaly."

Baláková zaujala bojovností a také úvodem druhé půle, kdy dala koš ze hry a proměnila obě šestky. Rázem znovu pojistila vedení domácích.

Dva zápasy dvou sportů a v obou Jihočešky potvrdily, že dokážou vyhrávat. Kromě příjemné výhry nad silnými soupeři měly házenkářky Písku i basketbalistky Strakonic ještě jedno společné: Trenérka basketbalistek Marcela Krämerová i trenér házenkářek Jan Salač vsadili na obranu, více se dočtete zde.

Témata: Czech Coal