Pivní festival se stěhuje z Tábora do Českých Budějovic. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pivní festival se po 25 letech stěhuje z Tábora na budějovické výstaviště

  • 1
Českobudějovické výstaviště letos potěší pivaře. Kromě tradičních červnových Slavností piva bude hostit už na začátku února Mezinárodní pivní festival, na kterém návštěvníci ochutnají 300 druhů.

Sezona na českobudějovickém výstavišti začínala obvykle v polovině, někdy až na konci března. „A letos se nám podaří díky Mezinárodnímu pivnímu festivalu zahájit výstavní sezonu o měsíc dřív, na začátku února. Pivní veletrh se odehraje v pavilonu T1,“ uvedl ředitel společnosti Výstaviště České Budějovice Josef Friedrich.

Mezinárodní pivní festival, který má za sebou pětadvacetiletou tradici v táborském hotelu Palcát, se od letoška stěhuje do největšího budějovického výstavního pavilonu. Pivní pouť se tu pro návštěvníky otevře od 4. do 6. února.

„Připravujeme 33 výstavních expozic a v nich jsou i pivovary, které budou reprezentovat celý svůj sortiment. Už dnes můžeme garantovat, že se na veletrhu představí nejméně 60 pivovarů s točeným pivem v několika druzích a skutečná nabídka v jednotlivých expozicích bude dosahovat až čísla 100 pivovarů, protože některé se budou prezentovat jen lahvovým nebo plastovým pivem. Celkem tu pivovary nabídnou nejméně 300 druhů piva,“ slibuje Alois Srb z pořádající agentury Revel.

Na výstavišti se sejdou pivovary, které se nikde na území Česka nejsou schopny potkat. Od největších, jako jsou Budvar, Prazdroj, Staropramen či Heineken, po nejmenší.

„Budou zde zastoupeny minipivovary například z Ostravy, Sokolova a Slovenska. Novinkou je třeba minipivovar z cisterciáckého opatství kláštera Osek u Duchcova, který se bude prezentovat na veletrhu v Česku poprvé,“ podotkl Srb.

Zlatá pečeť a pramen

Návštěvníci se mohou těšit i na pivovary, které získávají ocenění v zahraničí - Litovel, Bernard, Holba, Primátor. „To jsou pivovary, které úspěšně exportují a zúčastňují se soutěží od Londýna po Spojené státy. A budou se prezentovat i tady pro návštěvníky. Snad poprvé tu bude nabídka finského piva, zúčastní se i několik pivovarů z Polska a Německa. Přivezou řadu specialit, s nimiž se u nás jinde nepotkáte,“ popsal Srb.

Součástí 26. Mezinárodního pivního festivalu, který je největší svého druhu v Česku, jsou i soutěže o Zlatou pivní pečeť a Zlatý český pramen pro výrobce minerálních vod. Zatímco loni se o Zlatou pivní pečeť utkalo 180 pivovarů ze 16 zemí, letos už je přihlášeno 235 pivovarů ze 22 zemí. Mezi nimi i vyhlášené pivovary z Texasu, Floridy, Irska, Holandska, Belgie, Itálie a Izraele.

Návštěvníci pivního festivalu budou mít možnost u kteréhokoliv stánku požádat o načepování decilitrové ochutnávky vybraného piva. K degustaci musí mít malý korbel s vyznačenou mírou 1 dcl, který si mohou půjčit na místě za vratnou kauci 60 korun. K sezení připravili pořadatelé 1 200 míst u stolů a dalších 200 míst k stání u barových pultů.

Kulturní program vyplní vystoupení hudebních skupin různých žánrů. Zahrají třeba Papouškovo sirotci, He Band, Sto zvířat, Taxmeni, dechovka bude zastoupena Jižany, Samsonkou a Sedmikráskou. Páteční večer navíc doplní křest knihy Dějiny piva s doprovodem Aleše Brichty. Vystoupení kapel bude prokládat diskotékou DJ Kosťa.

„Jednodenní vstupné je 100, dvoudenní 150 korun. Návštěvníci dostanou místo vstupenky pásku na ruku. Dvoudenní jsou ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu a člověk si musí nechat pásku na ruce,“ řekl Jan Schmidtmayer z výstaviště.