Firma Sita zahájila sanaci škol na sídlišti Máj. Lidé tu musí pracovat se

Firma Sita zahájila sanaci škol na sídlišti Máj. Lidé tu musí pracovat se speciálním vybavením a respirátory. Budovy se musí zbavit škodlivého azbestu, který je ve vzduchu, ve skříních, ale i v učebnicích nebo dalších pomůckách. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Za azbest v budějovických školách může firma, město i hygienici, řekl audit

  • 25
Radnice v Českých Budějovicích zveřejnila výsledky auditu, který zjišťoval, kdo udělal chybu při opravě škol na sídlišti Máj. Za jejich vyčištění od nebezpečného azbestu nyní radnice zaplatí téměř 18 milionů. Vzniklou škodu bude pravděpodobně vymáhat po firmě, která rekonstrukce v létě prováděla.

Z auditu zveřejněného ve středu vyšlo najevo, že při odstraňování azbestové zátěže ve dvou velkých školních budovách porušila subdodavatelská firma předpisy. Chybu však udělalo i město špatným výběrem vítěze zakázky. Nekvalitní práci podle zprávy odvedl i koordinátor bezpečnosti práce na stavbě a také krajská hygienická stanice.

Nezávislý audit a expertiza

Expertiza má celkem 23 stran, celý postup letní rekonstrukce a zateplení mapuje krok za krokem.

Podle náměstka Calty se s ní musí nyní vedení města podrobně seznámit a spolu s právníky stanovit další postup.

Už samotný návrh postupu na odstranění azbestových desek, který subdodavatelská sanační firma předložila krajské hygienické stanici (KHS), má podle analýzy značné odborné nedostatky. "Návrh neměl být KHS vůbec akceptován. Měl být firmě vrácen k přepracování," stojí v expertize.

Hygienici nová zjištění ve středu odmítli komentovat. "Expertizu jsme nedostali, proto se k tomu nemůžeme vyjádřit," uvedl František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Ani odstraňování takzvaných boletických panelů se neuskutečnilo v souladu s navrženým technologickým postupem. Při práci s nebezpečným azbestovým materiálem se firma dopustila podle auditu řady chyb. Například nezajistila hermetické uzavření prostoru uvnitř budovy tak, aby azbestovým prachem nebyl kontaminován vnitřek budovy při likvidaci azbestových materiálů.

Kritériem byla nejnižší cena

"Podle expertizy je tam víc pochybení, ale podle mého názoru to nejzávažnější padá na dodavatelskou firmu. Potažmo na subdodavatelskou firmu, která nedodržela při nakládání s azbestem předpisy," řekl investiční náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09).

Čerstvý audit si chce nejdřív v klidu pročíst i zástupce rodičů ze školy Máj I Radovan Pekárek, který už spolu s dalšími rodiči podal kvůli zavřeným školám trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Začátek celého problému je zakopaný už v samotném výběrovém řízení. Ptám se, kdo na straně města posuzoval odbornou kvalitu firmy? Dověděl jsem se, že kritériem byla nejnižší cena. Firma, která nabízela, že udělá zateplení včetně sanace, musela být logicky dražší," míní Pekárek, který od začátku poukazuje i na to, že na stavbě nemohl dobře fungovat stavební dozor. Kdyby podle něho městem najatý stavební dozor stavbaře důkladně kontroloval, nemusely být nakonec výsledkem zavřené školy.

Město nechalo areál základních škol na Máji, kde se učí přes tisíc žáků, zavřít koncem listopadu. Radní tvrdí, že se až tehdy dověděli o naměřených nadlimitních hodnotách azbestových vláken ve vzduchu v jejich prostorách. Většina dětí musí od té doby denně dojíždět do jiných škol po celém městě speciálními autobusy. V areálu škol pracuje nepřetržitě sanační firma, která je slíbila vyčištěné předat městu nejpozději koncem března.