Šéf soběslavské firmy Banes Pavel Baloun.

Šéf soběslavské firmy Banes Pavel Baloun. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zaměstnancům staví byty a platí dovolené. Je to investice, říká podnikatel

  • 2
V roce 1993 odcházel Pavel Baloun ze soběslavské Lady a v mladické nerozvážnosti se rozhodl, že začne podnikat. Půjčil si peníze od mámy, pronajal si garáž a postupně začal obrábět. Nikdo tenkrát netušil, že se do Lady po několika letech vrátí. V té době už starý podnik ovšem krachoval a Balounova společnost Banes se stala novým majitelem areálu.

Dnes je Banes se 110 lidmi významným zaměstnavatelem v Soběslavi. Staví tu další nové haly, investice vyjde na půl miliardy korun. Pavel Baloun si přitom zakládá na tom, že si bere minimum úvěrů a nežádá o dotace. Firma se zabývá strojírenstvím a vyrábí drobné dílce pro různá odvětví - od automobilového po zbrojní průmysl. Zaměřuje se na co nejpřesnější výrobu.

Příběh roku

Pavel Baloun se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

Baloun se ale vymyká tradiční představě podnikatele. Je neustále optimistický, nic pro něj není problém a je nebývale skromný.

„Já to nedělám pro prachy. Spousta podnikatelů v mém věku firmu prodá s tím, že si ‚jdou užívat‘. Já vůbec nevím, jak bych si užíval? Budu jezdit neustále na dovolenou, koupím si ferrari a budu jezdit jak blázen po městě? Já tohle neumím. Bydlím na vsi a užívám si třeba to, že poseču a suším seno, nakrmím zvířata. Máme takovou farmu, a když jsem naštvaný, tak si jdu zvířátkům postěžovat, jací jsou dneska blbci na světě,“ popisuje vesele.

A zvířátek nemá zrovna málo. Na statku má ovce, kozy, králíky, slepice, psy, kočky, morčata, křečka, osmáky, rybičky, papoušky. A taky klokany rudokrké. Prvního dostal z legrace k 50. narozeninám a tak si ho zamiloval, že po čtyřech letech už má celé „stádečko“.

Pro Pavla Balouna můžete hlasovat v anketě ZDE

V podnikání klade velký důraz na to, aby zaměstnanci byli spokojení. Na druhou stranu od nich vyžaduje nadšení pro věc. „Rád dělám lidem radost. Často kupuju zaměstnancům zájezdy. Třeba na Kanáry. Můžete jim dát peníze jako bonus. Jenže ty člověk utratí, ani neví jak. Tady si užije, odpočine, má zážitek. A má k firmě silnější pouto,“ vypráví Baloun.

Baloun jako Baťa

Dalším příkladem je i výstavba bytů pro zaměstnance. Tu plánují na letošní rok. Osm prostorných bytů vyjde na zhruba 20 milionů korun. Není moc společností, které by poskytovaly svým lidem takový komfort.

„Je to investice, u které se nedá počítat návratnost. Zaměstnance, který tam bude bydlet, získám na trvalo. Pouštět dobrou práci a zároveň dobrý byt je totiž dost těžké. Navíc mi budou platit nějaký nájem, který jim budu strhávat z výplaty. Takže není možné, aby mi někdo nezaplatil. Jsou to dobře uložené peníze a zároveň pomůžu lidem,“ zdůrazňuje.

Firma Banes je specifická i v tom, že se zaměřuje na celou řadu odvětví. Nesoustředí se třeba jen na automobilový průmysl či na jednoho silného zákazníka. „Je to naše strategie. Snažíme se, abychom nebyli na nikom existenčně závislí. Pro mě je hranice 15 procent objemu výroby. Tím si udržujeme nezávislost. Nikdo vás pak nemůže přitlačit ke zdi. Pokud nám jeden zákazník odejde, není to pro nás katastrofa,“ říká podnikatel.

Nejvíc Banes ale stále zaměstnává automobilový průmysl. „Chtěli bychom pro toto odvětví dělat méně, ale moc se nám to nedaří. Pro automotive se totiž shání práce nejsnadněji, jede se tam ve velkých sériích a platební morálka je perfektní. Ale máme partnery i v ostatních odvětvích - teď jsme rozjeli spolupráci se Schneider Electric, děláme pro zbrojovku v Uherském Brodě, dílce do postelí pro Linet,“ vypočítává Baloun.