Pohled z lodi odhaluje skrytá místa u Vltavy, soutěsky i zátoky

  • 3
Splavněná Vltava pomalu ožívá. Letos se v Hluboké otevřel nový sportovní přístav, za rok se splavní jez pod Hněvkovicemi. Malé lodě se pak dostanou z Budějovic až do Prahy.

Soutěsky, zátoky, tajemná zákoutí, slepá ramena i zbytky vorařské historie. Na plavbě lodí mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem člověk spatří spoustu zajímavých míst. Je to pěkný tip na letní výlet.

Cyklisté, kteří řeku znají z břehů, budou mnohdy překvapeni, jaké scenérie se lidem na lodích otevírají. Z vody totiž člověk uvidí spoustu věcí, které z bicyklu nezahlédne.

Například skálu, kterou staří voraři nazvali Baba. Tyčí se vysoko nad cyklostezkou, takže její proporce jsou vidět jen z řeky nebo z protějšího břehu.

„Když tu skálu viděli voraři, viděli v ní obličej baby. Zajímavé je, že podle toho, jak svítí slunce, se baba i tváří. Někdy se mračí, jindy se směje,“ popisuje Štěpán Machart který po Vltavě vozí lidi už 22 let.

Na mnohých místech jsou patrné zbytky slavné vorařské historie Vltavy. Leckde u břehů ještě trčí oka, za která se vory přivazovaly.

Splavnění Vltavy

Splavňování prvního úseku z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou začalo v roce 2008 a skončilo o tři léta později. Následoval úsek mezi Hlubokou a Hněvkovicemi. Jeho součástí byla výstavba nové plavební komory v místě původní vorové propusti. Třetí etapa, která má skončit příští léto, umožní splavnění jezu pod Hněvkovicemi. To je poslední překážka pro menší lodě, aby zvládly cestu z Českých Budějovic až do Prahy.

Kdo se zastaví u břehu a udělá si výlet na souš, může si prohlédnout zříceninu Karlův Hrádek nebo rudnou štolu zvanou Kampanova díra. Toto staré důlní dílo je opředené různými záhadami. Podle jedné z legend vede jeskyně až na Karlův Hrádek, podle jiné zde žijí jedovatí hadi. Dnes vstupu dovnitř brání železná mříž.

„Je to tu skutečně krásné. Podobná místa na plavbu u nás nenajdete. Úsek z Hluboké na Karlův Hrádek je, co se týče přírody, bezkonkurenční,“ říká osmasedmdesátiletý František Starý, který je možná nejpovolanější k hodnocení - je desetinásobným mistrem republiky v jachtingu.

Zatím se dá z Českých Budějovic plout na Hněvkovickou přehradu. Už za rok by měl být splavný jez pod Hněvkovicemi. To by měla být pro dopravu malých lodí na Vltavě takřka revoluce. Ty totiž budou moci vyplout z Prahy a dostanou se až do Českých Budějovic.

„Na cestě po Vltavě z Budějovic do Prahy je tolik krásných památek, které se dají při výletě na lodi navštívit. Vyrovná se to zámkům na Loiře ve Francii,“ míní senátor a starosta Hluboké Tomáš Jirsa, který je velkým propagátorem splavnění.

Na Orlík přijede podle statistik každý rok tisíc lodí z Prahy. Až se dokončí jez pod Hněvkovicemi, očekává Jirsa, že velká většina jich pojede dál. Což bude mít pozitivní vliv na služby, které okolí řeky nyní nabízí.

„Jako v cizině tu určitě postupně vyrostou rybí restaurace a penziony. Tak to ostatně funguje i na Baťově kanále,“ dodává Jirsa s tím, že Vltava toho podle něj nabízí mnohem víc než Baťův kanál. Ten je totiž zařízlý do krajiny, takže z něj není tolik vidět do okolí.

Už nyní je ovšem patrný nárůst zájmu o plavbu. Například půjčovna hausbótů v Hluboké, která funguje teprve druhým rokem, má celou sezonu již obsazenou. A větší zájem je i o výlety na lodích.

„Letos máme výrazný nárůst počtu lidí. Oproti loňsku je to o 50 procent. Vypadá to, že překonáme první rok po splavnění mezi Budějovicemi a Hlubokou, kdy jsme měli 11 tisíc zákazníků,“ upozorňuje Machart.