Archeolog Martin Pták ukazuje mince z 11. století

Archeolog Martin Pták ukazuje mince z 11. století | foto: Marek Podhora, MAFRA

Archeologové Prácheňského muzea zkoumají dva poklady nalezené na jaře

  • 1
Dva vzácné středověké poklady přineslo letošní jaro na Písecku. Nyní je zkoumají archeologové Prácheňského muzea, pak je uvidí i návštěvníci.

Nejdříve našla žena při procházce se psem 6. března v lese u obce Řeteč na Písecku keramickou nádobu s 1 341 kusy stříbrných denárů.

„Do země byl soubor uložen kolem roku 1061, tedy v závěrečné fázi vlády Spytihněva II., nebo krátce po jeho smrti. I samotná keramická nádoba je svým nálezem velmi dobře datována, a přispěje tak k doplnění chronologie raně středověké keramiky,“ podotkl archeolog Martin Pták.

Druhý poklad byl nalezen 5. dubna v areálu soukromého zemědělce v Kučeři na Písecku.

Jednotlivé mince, spadající do druhé poloviny 15. století, vyndal ze země bagrista. Podle tvaru původně také ony spočívaly v nádobě. Z té se ale zachovalo jen několik málo střepů.

Na místě se pak našly o něco hlouběji další zlomky keramických nádob, zvířecí kosti a několik kovových nástrojů. Nejstarší datovaná keramika náleží do 13. století.

Kučeřský poklad je kvůli nižší ryzosti kovu a stavu dochování stále v procesu konzervace. „Ale podařilo se už určit několik exemplářů míšeňských grošů saského vévody Fridricha II. Celkový počet mincí a jejich zlomků v depotu byl odhadnut na 1 000 až 1 500,“ naznačil archeolog Tomáš Hiltscher.

Až budou poklady očištěné a probádané odborníky, uvidí je také návštěvníci Prácheňského muzea.