Správa šumavského parku musí zaplatit pokutu 60 tisíc korun.

Správa šumavského parku musí zaplatit pokutu 60 tisíc korun. | foto: MAFRA

Šumavský park musí zaplatit pokutu 60 tisíc za „fígl“ při nákupu aut

  • 7
Správa šumavského parku dostala pokutu za nákup tří aut pro náměstky a jednoho pro ředitele. V roce 2009 za tehdejšího šéfa Františka Krejčího rozdělila pořízení vozů, aby snížila celkovou cenu a nemusela vypisovat výběrové řízení.

Na pochybný nákup upozornila MF DNES loni v květnu, když zveřejnila závěry tajného auditu, který také nákup vozů řešil. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOZ) nyní vyměřil správě parku pokutu 60 tisíc korun.

"Samozřejmě se nám to nelíbí, platíme za chyby předchůdců. Odvolávat se už nebudeme. Ta pochybení ÚHOZ definoval jasně," prohlásil současný ředitel správy parku Jiří Mánek. Dodal, že výše pokuty není tak dramatická.

"Horší je neustálé vyrovnávání se s pošramoceným kreditem organizace jako takové, ke kterému jsme nepřispěli," poznamenal.

Správa šumavského parku se rozhodla koupit tři vozidla Nissan Qashqai pro své náměstky a o třídu lepší Nissan Pathfinder pro ředitele. Podle zákona na nákupy, kde cena překročí dva miliony korun bez daně, musí vypsat výběrové řízení. Na levnější nákup může sama oslovit vybrané firmy.

A právě to udělala: zakázku rozdělila na dvě: na nákup menších nissanů a na nákup ředitelského vozu. Dohromady ale za auta zaplatila přes tři miliony korun, bez daně pak přes 2,5 milionu korun společnosti Roto Plzeň, která se jako jediná z pěti správě parku ozvala s nabídkou vozů. První auta koupila správa na konci ledna 2009, další za dvanáct dnů.

Pokuta mohla být mnohem vyšší, až 133 tisíc korun

Správa parku se před ÚOHZ obhajovala, že zakázku rozdělila proto, že každý z typů vozidla měl jiné technické parametry a daň z přidané hodnoty si mohla odečíst pouze u automobilu Nissan Pathfinder.

Podle úřadu ale rozdělením na dvě zakázky správa parku vyloučila možnost velké veřejné soutěže, čímž mohla podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Tedy není jisté, zda cena, kterou za vozidla zaplatila, nemohla být nižší, pokud by výběrové řízení bylo veřejné.

"O nákupu vozidel byl informován menší okruh dodavatelů, než by byl v případě, kdy by oznámení bylo řádným způsobem zveřejněno v informačním systému veřejných zakázek. Tito případní dodavatelé mohli nabídnout výhodnější ceny, než jaké nabídl vybraný uchazeč," konstatuje v rozhodnutí místopředsedkyně antimonopolního úřadu Eva Kubišová.

Úřad mohl udělit správě parku pokutu až do výše pěti procent z ceny vozidel, tedy 133 tisíc korun.