Exprimátor Juraj Thoma a jeho náměstkyně Ivana Popelová.

Exprimátor Juraj Thoma a jeho náměstkyně Ivana Popelová. | foto: Jakub Jirák

Exprimátor Thoma a jeho náměstkyně mají zaplatit pokutu 441 tisíc

  • 6
Bývalý primátor Juraj Thoma a jeho tehdejší první náměstkyně Ivana Popelová se sešli u českobudějovického okresního soudu. Po ještě nedávno blízkých spolupracovnících z hnutí Občané pro Budějovice (OPB) vymáhá soudně město České Budějovice část pokuty za chyby ve veřejných zakázkách.

Spor se už několik let točí kolem pokuty od Úřadu pro hospodářskou soutěž ve výši 1,3 milionu korun. Radnice ji dostala za vady ve výběrovém řízení na dodavatele IT technologií.

Vedení města loni v srpnu hlasováním rozhodlo, že pokutu mají zaplatit Thoma s Popelovou, dále bývalý šéf odboru informačních a komunikačních technologií Patrik Starčevský a všichni dřívější členové rady města - tedy ti, kdo se na napadnuté smlouvě aktivně podíleli. Pro první dva žalované to představuje částku 441 tisíc korun. Vymáhání částky je rozdělené na tři díly, Starčevského a radní řeší soud v jiných procesech.

„Úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil městu pokutu za dva správní delikty z roku 2007 a 2010. V prvním případě za nestandardní a vadný postup při výběru firmy dodávající IT technologii, ve druhém za dodatek ke stejné smlouvě pro společnost Bit Servis. Místo dodatku mělo být nové výběrové řízení, protože šlo o novou technologii,“ stojí v žalobě, kterou přednesla právní zástupkyně města Romana Kaletová.

Mimo jiné poznamenala, že smírčí řešení dohodou není možné. Smír odmítla i právní zástupkyně žalovaných Anna Dvořáková. Hned na počátku jednání připomněla, že svádět chybu na její dva mandanty je v rozporu se zákonem o obcích. Ohradila se také proti poukazování žalobce na to, že Thoma je za podobnou věc už souzený v trestním řízení.

„U podobných případů kolem odpovědnosti už rozhodly Ústavní a Nejvyšší soud. Samotný starosta nebo primátor nemohou podle této judikatury tvořit vůli obce,“ upozornila Dvořáková.

Upozornila, že smlouva s Bit Servisem i její dodatek prošly nejen kolegiem primátora, ale studovali je i příslušní vedoucí odborů a právník magistrátu. Nikdo z nich k tomu neměl před konečným podpisem připomínky, konečný Thomův podpis doporučili.

Soud už nepravomocně Thomu odsoudil na pět let

Smlouvu s Bit Servisem už řešil i budějovický krajský soud a Thomovi letos v lednu uložil zatím nepravomocný trest pět let vězení za zneužívání úřední osoby. Navíc ještě povinnost uhradit městu škodu řádově v milionech korun.

Podle rozsudku Thoma podepsal s Bit Servisem dodatek smlouvy bez výběrového řízení a bez souhlasu rady města. Znalecký posudek prokázal, že levněji by Budějovice pořídily IT technologii při výběru jiné firmy. Posudek obhajoby naopak takový výsledek neprokázal.

Aféra začala v roce 2010 podpisem dodatku ke smlouvě. Exprimátor pak poprvé čelil obvinění ze zneužití pravomoci na podzim 2012, žalobce později stíhání zastavil, ale policie se k případu vrátila a Thoma byl znovu obviněn na jaře 2013.

Thoma, exprimátor a zastupitel za OPB, obvinění i žaloby včetně té současné odmítá. Proti rozsudku krajského soudu se odvolal, případ půjde před Vrchní soud v Praze. Tam se hodlá plně obhájit. „Zatím jsem písemný rozsudek neobdržel. Mají na to lhůtu pět měsíců,“ řekl Thoma.

Soudce Dušan Hrabánek odročil jednání na srpen. Musí se seznámit podobně jako obhajoba s novým doplněním žaloby, které poukazuje na trestní řízení u krajského soudu.