Na snímku je pole, které zatím rozděluje Haklovy Dvory a Zavadilku. Pohled je...

Na snímku je pole, které zatím rozděluje Haklovy Dvory a Zavadilku. Pohled je na novou výstavbu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pole zmizí, nahradí je domy. Budějovická radnice láká nové obyvatele

  • 6
Tam, kde je dnes orná půda nebo louka, plánují zástupci radnice v Českých Budějovicích velké změny a výstavbu. Desítky domů vyrostou U Hada a U Švába. Nové bydlení budou lidé stavět u Hodějovic Za Potokem i v Haklových Dvorech. Na začátku května radní schválili návrh nových zastavitelných ploch.

MF DNES má seznam k dispozici a navíc zjistila, že je v dokumentu i návrh na rozšíření katastru krajského města. Pokud by na to okolní obce přistoupily, budou České Budějovice v brzké budoucnosti větší o kus Starých Hodějovic, Včelné a Litvínovic. Dohromady by to dělalo několik desítek hektarů. Jednání jsou na úplném začátku.

„Když se dnes podíváme, jak jsme na tom v Budějovicích se zastavitelnými plochami, tak to není moc dobré. Máme malý katastr. Pokud má někdo zájem stavět, tak skoro není kde,“ uvedl náměstek primátora Petr Podhola, který má na starost i územní plán.

Lokality u Budějovic

Návrh ploch pro individuální bydlení v Budějovicích
Za Potokem v Nových Hodějovicích
U Hada a U Švába poblíž Litvínovic
Haklovy Dvory

Území, o která mají Budějovice zájem
Část ploch Včelná poblíž Rožnova
Část ploch Litvínovic
Část ploch Starých Hodějovic

V oficiální zprávě pro radní se píše, že plochy pro individuální bydlení jsou naplněné téměř z 80 procent. Před deseti lety to bylo o deset procent méně.

Zmíněnou rozlohu mají Budějovice skutečně malou. Třeba Hradec Králové má při velmi podobném počtu obyvatel katastr takřka dvojnásobný, mnohem rozlehlejší jsou obdobně zalidněné Pardubice a Ústí nad Labem. Na jedné straně je tak v jihočeské metropoli sice všude hodně blízko, ale volných míst pro nové rodinné domy příliš nezbývá. Tam, kde to možné je, se často nedaří vyřešit majetkoprávní spory.

„V územní studii jsme proto nechali vytipovat plochy pro budoucí možnou bytovou výstavbu. Dnes je to v podstatě zemědělská půda. Je tedy jasné, že budou muset být tyto změny součástí úprav územního plánu,“ potvrdil Podhola. Vybrané plochy jsou U Hada a U Švába mezi Litvínovicemi a Branišovskou ulicí, pak pole v Haklových Dvorech nedaleko Zavadilky, kde už v uplynulých letech vyrostlo nové bydlení.

Části území jsou součástí zemědělského půdního fondu, takže bude nutné vyjednávat i se zástupci Půdního fondu ČR. „Je mimo jiné nutné zaplatit poplatek za vyjmutí z fondu, není to komplikované. Složitější je spíše získat povolení ke stavbě,“ podotkl Petr Hanák, předseda Sdružení pro ochranu půdy. Třetí lokalita je Za Potokem v Nových Hodějovicích. Pozemky nepatří městu, jsou většinou soukromých osob.

Pokud se radnice skutečně rozhodne pro změny, bude to poměrně zdlouhavé. „Samotný proces změny územního plánu (ZÚP) až k jeho schválení trvá odhadem minimálně 18 až 24 měsíců a musí se při něm odehrát tři zásadní kroky. Zastupitelé musí schválit záměr pořízení změny, pak zadání ZÚP a nakonec schvalují jeho vydání,“ přiblížil vedoucí odboru územního plánování Luboš Lacina.

Zdůraznil, že mezitím se dostane také několikrát na projednávání s veřejností, která má pak možnost návrh připomínkovat, a úředníci musí jejich námitky vypořádat.

Budějovičtí chtějí jít ovšem ještě dál a mají zájem hned o tři plochy, které dnes nejsou v katastru města. Patří Včelné poblíž čtvrti Rožnov, Litvínovicím a Starým Hodějovicím, vždy v místech nedaleké zástavby.

Starosta Hodějovic Zdeněk Blažek už sám dopisem oslovil zástupce radnice s možností převodu. „Nyní očekáváme jednání. Týká se to lokality Jezu u Špačků, kde už je základní technická vybavenost a místo je připravené pro výstavbu,“ potvrdil Blažek. Budějovičtí pak brzy osloví i Včelnou a Litvínovice.