Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Muž nabízel seniorce levnější elektřinu. Okradl ji o úspory

  • 1
Triky podvodníků okrádajících hlavně starší lidi jsou stále aktuální. Jihočeští policisté hledají několik pachatelů, kteří se snažili vloudit do bytů pomocí smyšlených historek. Třicet tisíc korun si odnesl z bytu ve Veselí nad Lužnicí neznámý muž nabízející 80leté ženě levnější elektřinu.

Ta ho 10. července pustila dovnitř a ochotně mu vyhledala faktury za platby. Až po jeho odchodu zjistila, že z prádelníku, kde měla doklady a peníze, zmizela obálka s úsporami.

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera se za červenec ozvalo několik dalších seniorů, které podvodníci oslovili a pokusili se z nich vymámit peníze.

„V Prachaticích volal seniorce na pevnou linku muž, který se představil jako její vnuk Petr. Žádal od ní peníze, které nutně potřebuje na koupi bytu. Žena mu odpověděla, že má jen 40 tisíc a půjčí je, pouze když si pro ně osobně přijde. Po chvíli volal znovu, další dny už se neozval,“ líčí Matzner.

Podomní prodej zakazuje v Budějovicích vyhláška

Podobný případ řeší táborští policisté. Neznámý muž volal seniorovi a představil se jako vnuk. Potřeboval půjčit 100 tisíc korun na zakoupení realitní kanceláře. Neznámý přislíbil, že se ještě ozve, nebo že si pro peníze zajede.

Policisté varují příjemce takových telefonátů nebo přímo dealerů dodavatelů energií, aby byli ostražití a neuváděli v žádném případě, kolik mají doma peněz, nebo neukazovali, kde mají uložené doklady.

„Podomní prodej zakazuje v Českých Budějovicích vyhláška. Naposledy nás na něj upozornili na jaře obyvatelé sídliště Máj. Zvonil na ně mladý muž a nabízel levnou elektřinu. Dovolený není ani takzvaný prodej z ruky do ruky na ulici. Podvodníci se zaměřují většinou na seniory. Děláme s nimi pravidelně školení, jak se při takových nabídkách chovat. Hodně starších lidí je ale stále nepoučitelných,“ míní mluvčí českobudějovické městské policie Věra Školková.

Dealeři s energiemi nemusí být podle ní všichni podvodníci, ale dopouštějí se přestupku, za což mohou dostat až 30 tisíc korun pokuty. Někdy tvrdí, že pracují pro známé obchodní firmy.

Podle mluvčího společnosti E. ON Vladimíra Váchy se o jejich pracovníky ani spolupracovníky v žádném případě nejedná. Odběratele navštěvují jejich lidé doma jen výjimečně.