Sedlečko u Soběslavě. Vesnička, které se nebývale daří.

Sedlečko u Soběslavě. Vesnička, které se nebývale daří. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Policie prověřila záhadné zbohatnutí Sedlečka, trestný čin se nestal

  • 7
Žádný trestný čin se nestal, takový je závěr policejního vyšetřování, které mělo objasnit záhadné finanční toky do obecní kasy Sedlečka na Táborsku. Víska z chudého regionu se totiž v roce 2009 stala druhou nejbohatší obcí v zemi. Zdejší starosta Vlastimil Bočánek z ODS ale nikdy věrohodně nevysvětlil, jak obec k penězům přišla.

Policisté prověřovali hospodaření obce několik měsíců. Nakonec ale případ uzavřeli s tím, že k žádnému trestnému činu nedošlo.

"Rozsáhlým šetřením, jehož součástí bylo prozkoumání obsáhlé doložené dokumentace a výslechy, jsme nezjistili, že by v uvedené věci došlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů," uvedl mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Co přesně kriminalisté prověřovali a jakou dokumentaci měli k dispozici, ale není možné zjistit. Policie nemůže tyto informace nezúčastněným osobám poskytovat a starosta obce odmítá s redakcí MF DNES komunikovat.

Anonymní oznámení přišlo na Okresní státní zastupitelství v Táboře krátce poté, co MF DNES otiskla reportáž o záhadných finančních tocích do sedlečské obecní pokladny a upozornila na provázanost Bočánka s podivnými firmami a na spekulativní skupování pozemků jeho rodinou (více čtěte zde).

Sedlečko je navíc dál rozděleno na dva znepřátelené tábory. Stále tu nemají nové regulérní zastupitelstvo, protože náhradní volby dopadly stejně jako ty oficiální. Opozice, která získala jedno místo v zastupitelstvu, odmítla jít do paktu s ODS dosavadního starosty Bočánka. Kvůli tomu není možné sestavit nové zastupitelstvo, které musí mít minimálně šest členů.

V Sedlečku budou další volby

ODS získala ve volbách pět mandátů a k sestavení zastupitelstva potřebuje získat ještě jednoho člověka z opozice. V Sedlečku tak budou muset být další volby.

Opozice se ale nehodlá vzdát a s podivným hospodařením obce chce seznámit ministra vnitra. "Nechápeme, že policie nedošla k žádnému zjištění. Starosta stále nikomu nevysvětlil, jak například dokázal vydělat miliony korun za pronájem veřejného prostranství. Jsme také přesvědčení, že účelově nakupoval pozemky před změnou územního plánu, který pak pro obec zpracovávala firma jeho kamaráda a společníka z některých firem Vlastimila Smítky," vysvětluje lídr opoziční kandidátky Karel Novák.

Právě Novák měl zasednout v novém zastupitelstvu, ale neučinil tak. Po něm odmítli zastupitelský mandát převzít také všichni náhradníci.

Opoziční kandidáti také chtějí, aby ministr vnitra nechal prošetřit, proč policie odložila případ jejich napadání a vyhrožování. Krátce před náhradními volbami totiž několika členům jejich sdružení někdo rozbil okna a prořezal pneumatiky u aut. Karla Nováka dokonce jeden z příznivců starosty fyzicky napadl a vyhrožoval mu zabitím.