Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: freeimages

Policista po osmi letech vyhrál soud a chce usilovat o rehabilitaci

  • 3
Zprošťujícím rozsudkem skončil proces s bývalým podplukovníkem inspekce ministra vnitra podezřelým z prodeje informací z vyšetřovacího spisu. Českobudějovický okresní soud ho zprostil obžaloby na základě pochybností o tom, zda se skutek vůbec stal.

Pro 58letého Štefana Holubjáka se tím otevřela po osmi letech naděje na rehabilitaci. Tvrdí, že za kriminalizováním jeho práce stojí lidé z podsvětí spříznění s policií a státním zastupitelstvím.

„Bylo to likvidační. Koncem listopadu 2008 jsem zahájil trestní řízení proti kriminalistovi, který podle mě vedl nesprávně vyšetřovací spis. Po třech nedělích mě postavili mimo službu a v dubnu příštího roku obvinili ze zneužití pravomoci veřejného činitele,“ vysvětloval Holubják v závěrečné řeči soudu.

Do problému se muž, který nastoupil k jihočeské policii v roce 1993, dostal poté, co se začal zabývat případem jisté českobudějovické společnosti, která obchodovala s pohledávkami. Na jejím byznysu se podíleli i bývalí policisté a známý advokát. Její společníci se nakonec rozešli ve zlém a začali na sebe podávat trestní oznámení. Některé z nich řeší ještě dnes soudy.

Podplukovník Holubják začal případ rozmotávat na podnět jednoho z jednatelů firmy, který tvrdil, že ho bývalí partneři okradli o majetek. Když neuspěl u policie, předal dokumenty s podezřením na podvod a manipulaci s vyšetřovacím spisem inspekci ministra vnitra.

Obžaloba se opírala i o svědectví jednoho z vymahačů dluhů, že obžalovaný figuroval na výplatnici podezřelé společnosti. Podle státního zástupce Romana Tibitanzla se bývalý policista dopustil trestného činu, když část spisu poskytl jednateli firmy. „Chtěl se mu zavděčit,“ ohodnotil žalobce, který navrhoval tříletou podmínku.

Obhajoba označila celý případ za konspiraci a některé svědky včetně policistů za nevěrohodné. Tvrzení o jméně na výplatnici se například týkalo doby, kdy už Holubják u policie nepracoval.

„Můj klient postupoval standardně v souladu s pracovními předpisy. Případ dostal na starost od svého nadřízeného a s dohledem dozorujícího státního zástupce. Se spisem seznámil poškozeného, což je běžný postup,“ argumentoval obhájce František Pohanka.

Soudu vytknul, že na jeho žádost nepředvolal k výslechu pracovníky státního zastupitelství, kteří případ dozorovali. Odmítnutím důležitého svědectví bylo podle něj porušeno základní právo na spravedlivý proces.

Soud i tak dal zapravdu obhajobě. „Nebylo prokázáno, že se trestný čin stal,“ uzavřela soudkyně Petra Kubová.

Kauza má další vývoj i mimo soudní síň. Původní obvinění kriminalisty policie odložila, některé dokumenty z vyšetřovacího spisu zmizely. Policisté, kteří u soudního jednání svědčili, tvrdili, že si na případ skoro nepamatují.

Štefana Holubjáka kauza poznamenala zdravotně i v osobním životě. Pokud rozsudek nabude právní moci, chce usilovat o rehabilitaci. „Chtěl jsem jen zjistit, zda kriminalista nepomáhal trestní věci. Zklamalo mě dodržování práva na českobudějovickém státním zastupitelství,“ poznamenal nakonec bývalý pracovník inspekce.