Policisté s čluny hledali v Lipně dva Rakušany, kteří před rokem zmizeli

  • 3
Speciální policejní čluny v pondělí pátraly na Lipně po dvou Rakušanech. Ti se před rokem ztratili a podle rakouských kriminalistů mohli skončit na dně přehrady i s autem - ať již kvůli nehodě, dobrovolně, nebo jako oběti trestného činu.

Jako by se po nich slehla zem. Před více než rokem se dva mladí Rakušané vydali do českého pohraničí za zábavou. Jejich auto zaznamenala ještě kamera v Bad Leonfeldenu ve směru do Česka. Jeden svědek je pak zahlédl ve Vyšším Brodě.

Od té doby nic, mobily mají vypnuté, kartou neplatili. Nikde po nich nezůstala žádná stopa. Pro české i rakouské kriminalisty je to záhada.

Osmadvacetiletí Rakušané Maximilian Baumgartner a Andreas Leitner byli dobří přátelé, oba žili v Bad Leonfeldenu. Loni 11. září byli na party spolu s dalšími přáteli. Popíjeli a bavili se. A zatímco ostatní šli domů, oni dva se rozhodli pokračovat v zábavě. A to za českými hranicemi.

„Kolem 22. hodiny podle všeho odjeli do Česka někam na Lipensko ve stříbrném Citroenu BX s rakouskou registrační značkou UU-883DP. To potvrzuje kamerový záznam v Bad Leonfeldenu,“ vysvětlil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Pátrací akce v Česku ani v Rakousku neskončila úspěchem. Teď rakouští policisté požádali české kolegy o prohledání dna Lipenské přehrady - tam by se mohli nacházet oba pohřešovaní i se svým autem.

„První a i nejméně pravděpodobná varianta je, že se rozhodli spáchat sebevraždu a vjeli s autem úmyslně do přehrady. Druhá je, že se stali obětí zločinu a někdo je i s autem uklidil do Lipna. Třetí a nejpravděpodobnější je, že měli nehodu. Mohli sjet do vody pod vlivem alkoholu,“ vysvětlil kriminalista Petr Tousecký.

Policisté proto nasadili své speciální čluny, které jsou vybavené sonarem. Auto pod hladinou dokážou odhalit i ve velkých hloubkách. „Vytipovali jsme osm míst od hráze po Černou v Pošumaví, kde by se auto mohlo do vody dostat. Je to z větší části v okolí přívozů,“ řekl Matzner.

Dalšími místy staré silnice, které se používaly k příjezdu k vodě, nebo i cyklostezky. V případě nehody by se dalo čekat viditelné poškození svodidel nebo zábradlí. Jenže ani na to se spoléhat nedá.

„Svodidla nejsou všude. Počítáme s tím, že mohli v opilosti najet na cyklostezku, která v noci vypadá jako silnice, a snadno sjet do vody. Nedá se vyloučit vůbec nic,“ upozornil Tousecký.

Policisté byli připraveni volat potápěče, pokud by na dně našli něco podezřelého. Sonar je citlivý a dokáže rozpoznat i ryby. Objekt velikosti auta by pro něj nebyl problém. Jenže v pondělí nic nenašli.

Případ provází celá řada nejasností. Třeba svědek z Rakouska, který nahlásil, že pohřešovanou dvojici viděl den po jejich zmizení v poledne parkovat ve Vyšším Brodě. Utkvělo mu to v paměti, protože měli stejný dialekt jako on.
Problém je, že svědectví se objevilo několik měsíců po zmizení mužů. Tím pádem chybí záběry kamer, které by jejich pobyt ve Vyšším Brodě mohly potvrdit, protože jsou již dávno přemazané.

Jihočeští policisté pátrali v lesích, zda auto nestojí opuštěné na nepoužívané cestě, prohledávali různé samoty, penziony, hotely i ubytovny. „Kontrolovali jsme průjezdy na kamerách přes Českou republiku, prohledávali jsme vrakoviště, protože se jedná o starší automobil. Tohle už je jedna z posledních možností, které se nabízejí,“ uvedl kriminalista Tousecký k výjezdu člunů.

Kromě toho rakouští policisté prověřovali i možnost, zda mladí muži neodjeli na Blízký východ a nepřidali se k Islámskému státu.

To, že by dvojice spáchala společnou sebevraždu, je také nepravděpodobné, jeden z nich rekonstruoval byt, měl dobrou práci. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou.