Kamerový systém má čím dál více škol. Ilustrační snímek

Kamerový systém má čím dál více škol. Ilustrační snímek | foto: Jan Markovič, iDNES.cz

Policisté tajně školí učitele, jak se bránit útokům žáků

  • 5
Policisté a záchranáři učí kantory v Českých Budějovicích, jak se chovat, když útočník napadne žáky a učitele. Školy zároveň instalují stále lepší zabezpečení, kamery i karty, které poznají, že přichází rodič.

Škola vyhlásila ředitelské volno. Uvnitř jsou jen kantoři. Ti pečlivě sledují instrukce policistů. Dostávají jasné rady, jak se chovat, když někdo vnikne do budovy a má v plánu zaútočit.

Doporučení jsou tajná a učitelé si je musí nechat pro sebe. Vždyť třetinu napadení vedou bývalí, nebo současní žáci. Pokud by znal útočník postupy, ulehčilo by mu to situaci.

Jedno takové cvičení měli minulý týden na ZŠ Bezdrevská na českobudějovickém sídlišti Vltava.

„Z hlediska bezpečnosti samozřejmě zamykáme hlavní vchod, máme tady čipy. Ale v budově je život až do deseti hodin do večera, máme zde uměleckou školu, a tak hodláme zabezpečení posílit,“ sdělil ředitel ZŠ Bezdrevská Pravoslav Němeček. Co se on a jeho kolegové naučili, nemohl prozradit.

Jihočeský kraj je s tímto druhem školení v republice ojedinělý a rozhodl se pro jinou cestu, do které nezapojuje studenty, ale hlavně pedagogy. Ti by se měli naučit předcházet nebo řešit mimořádné situace. Pilotní projekt odstartoval letos a finančně ho podpořil a zaštítil krajský úřad a kromě policie se připojili také záchranáři.

„Na konci roku vše vyhodnotíme a pak můžeme zveřejnit nějaké výstupy,“ sdělil stručně jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Důvod akce je jasný, ve světě se množí počty útoků ve školách a setkala se s tím i Česká republika.

V paměti je stále případ z roku 2014 na střední škole ve Žďáru nad Sázavou. Žena tehdy vnikla do budovy a nožem zaútočila na jednu ze studentek. Petra Vejvodu, který spolužačce přispěchal na pomoc, bodla nožem do srdce. Šestnáctiletý chlapec zemřel a po řádění útočnice zůstaly zraněné dvě dívky a policejní vyjednávač (o případu čtěte zde). Školy proto dělají stále více opatření, jak takovým incidentům předejít.

Nastala doba čipová

MF DNES zjišťovala, jak na tom školy jsou. Příkladem může jít třeba VOŠ, SŠ a Centrum odborné přípravy v Sezimově Ústí, kde se hodně věnují informačních technologiím.

„Odráží se to i v zabezpečení. Už asi před osmi lety jsme zavedli kamerový systém. Škola je kompletně počítačově propojená. Studenti mají čipové karty, bez nich se do budovy hlavním vchodem nelze dostat, máme i turnikety. U ostatních vchodů čeká cizí osoby kontrola na recepci, kde musí uvést důvody návštěvy. Velmi podrobně sledujeme evidenci docházky,“ vyjmenoval Miloš Blecha, zástupce ředitele školy.

Zařízení si platili ze svého rozpočtu. Ministerstvo školství sice po žďárském útoku připravilo program na podporu zabezpečení, ale na jihu Čech se i přes velký zájem dostalo jen na dvě školy. „Jen Jihočeský kraj přitom zřizuje 127 škol a školských zařízení,“ upřesnil mluvčí krajského úřadu Radek Šíma. Dodal, že ministerstvo hodlá pro příští rok uvolnit peníze, které by v tomto ohledu pomohly hlavně malým školkám a školám.

Školy budou mít vlastní vrátné

Třeba v Českých Budějovicích na to nehodlají čekat a do rozpočtu pro rok 2017 mají připravené dva miliony korun. „Už letos je vyčleněno 70 tisíc na zkvalitnění kamerového systému v ZŠ Nová, který bude hotový do konce roku. Zmíněné dva miliony se promítnou přímo do rozpočtů škol. Vycházíme z požadavku ředitelů. Budou tak vznikat pozice vrátných, celkem to bude 12 úvazků. Někde to vyřeší upravením pracovní náplně stávajícího zaměstnance,“ upřesnil náměstek primátora Petr Podhola.

Vrátný bude i na ZŠ Bezdrevská. Bude kontrolovat cizí osoby a sledovat kamerový systém. Už nyní je mají ZŠ a MŠ Nerudova, ZŠ O. Nedbala, ZŠ Matice školské.

Zabezpečením se hodně zabývají také v budějovickém Rožnově v ZŠ a MŠ L. Kuby, kde rovněž vsadili na víceúčelové čipy, které fungují i jako elektronická peněženka a pokladna. Díky tomu může škola úplně odbourat hotovost. Peníze od rodičů přicházejí na účet. Videozvonky a videotelefony u vstupů už jsou samozřejmostí.

„Když se naši žáci při vstupu ohlásí čipem, rodiče mohou mít ihned k dispozici informaci, že jsou na místě. Na čipy nám funguje i družina a půjdeme dál. Chceme zavést magnetické karty pro rodiče a příbuzné. Když si pak někdo přijde vyzvednout dítě, kartu přiloží k zařízení a okamžitě se zobrazí, kdo dorazil,“ upozornil ředitel rožnovské školy Miroslav Kůs.

Díky modernímu propojení tam mají rodiče i učitelé přehled o tom, když dítě školu opustí třeba kvůli návštěvě zubaře. On-line lze zjistit, kdy z budovy odešlo, kdy se vrátilo, a čipy nabízejí i další rozšíření funkcí. Zmapovaný je třeba i pohyb po tělocvičně a šatnách.

Tam, kde podobné systémy fungují, výrazně klesl i počet drobných krádeží. Zabezpečení českobudějovických škol vyhodnotila Česká školní inspekce jako velmi dobré.