Jan Heidinger

Jan Heidinger | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Policisté z případu vraždy Malhockých: Nedostali jsme rozkaz Heidingera hledat

  • 0
Před českobudějovickým soudem včera poprvé stanuli jako svědci policisté, kteří vyjížděli krátce před loňskou vraždou manželů Malhockých do jejich bytu. Dozvěděli se od nich, že jim vyhrožoval ozbrojený syn Malhocké Jan Heidinger. Policisté ho ale nezačali hledat. Jak uvedli, nedostali takový rozkaz. Heidinger se pak ještě tu noc do bytu vrátil a manžele Malhocké zastřelil.

"Manželé Malhočtí nám řekli, že v Českých Budějovicích žije vlastní otec Jana Heidingera, který má doma zbraně, že by Heidinger mohl být u něj, nebo u své babičky. Rozkaz, abychom ho hledali, nám ale nikdo z nadřízených nedal," prohlásil včera u českobudějovického okresního soudu policista Lukáš Toman.

Ten jel se svým kolegou Pavlem Kasnerem do bytu Malhockých krátce předtím, než Heidinger manžele zastřelil.

co říká komisař

Před soudem vypovídal i Jiří Čáp, vrchní komisař odboru vnitřní kontroly. Ten prověřoval činnosti všech policejních složek, které u případu Malhockých byly. "Při kontrole jsme zjistili, že každá policejní složka určitým způsobem pochybila. A to hlavně při přijímání a vyhodnocení oznámení Malhockého telefonátu. Nejzávažnější pochybení bylo zjištěno u operačních a dozorčího pracovníka jako celku," řekl Čáp.

Oba policisté, kteří v noci z 10. na 11. února loňského roku měli hlídku, vypovídali u soudu jako svědci vůbec poprvé.

Kasner řekl, že ho do Komenského ulice, kde manželé Malhočtí žili, poslal nadřízený Pavel Zeman. "Řešili jsme případ v ulici 28. října. Pán, který vlakem cestoval z Prahy do Českých Budějovic, byl okraden. Protože se špatně pohyboval, vezli jsme ho na nádraží. Pak jsme jeli k Malhockým. Přijeli jsme tam asi hodinu poté, co Heidinger odešel," sdělil Kasner.

Podle něj tam dorazili s Tomanem kolem čtvrt na jedenáct večer. "Otevřela paní Malhocká, pozvala nás dál. Ptal jsem se, co se stalo, tak nám řekla, že její syn trpí schizofrenií a že s ním mají problémy. Pan Malhocký nám řekl, že na něj namířil pistoli, když mu z okna podával čaj, a utekl," dodal Kasner.

U Malhockých se prý hlídka zdržela asi 30 minut a neměla pocit, že by se manželé báli o své životy. Telefonem pak Kasner volal operačnímu důstojníkovi, aby ho o případu informoval.

"Operační mě přepojil na dozorčího Zemana a já jsem se ptal, jak to budeme řešit. Dohodli jsme se na přestupku, protože útočník už na místě nebyl," uvedl ve výpovědi Kasner.

Malhockým policisté poradili, ať nikomu neotvírají

Ze záznamu telefonického rozhovoru mezi Kasnerem, operačním důstojníkem i dozorčím vyplynulo, že Kasner se dotazoval na postupy, zda tam nevyčkat nebo neposkytnout Malhockým ochranu. Dozorčí to však uzavřel jako přestupek.

Policista Toman prý ještě zkontroloval zadní vchod do bytového domu. Byl zamčený. Malhockým poradil, ať nikomu neotvírají, a pokud by se syn vrátil, ať volají na linku 158.

"Žádná bezpečnostní opatření jsme nepřijali ani nám k tomu nebyl dán pokyn od nadřízeného, o žádnou krátkodobou ochranu Malhočtí nežádali," řekl Toman. Oba muži z policejní hlídky tak odjeli na obvodní oddělení, kde sepsali dokumentaci. Ozbrojený Heidinger se však ještě tu noc do bytu Malhockých vrátil a manžele zastřelil.

Dva operační důstojníci Jan Gregor a Jiří Kysela a dozorčí Pavel Zeman jsou obžalováni z nedbalosti při vyšetřování. Vraždě, která před rokem otřásla krajským městem, mohli podle policejní inspekce zabránit. Rozsudek by mohl padnout 28. března.