Polná na Šumavě leží ve vojenském prostoru Boletice.

Polná na Šumavě leží ve vojenském prostoru Boletice. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Polná bude obcí a chystá se na život bez vojáků. Lidé mají zájem o pozemky

  • 1
Od ledna příštího roku vznikne ve vojenském prostoru Boletice nová obec Polná na Šumavě. Bude první v Česku od roku 1993. Obyvatelé se připravují na komunální volby a také na změny územního plánu. V chráněné přírodě se už nyní objevují zájemci o atraktivní parcely.

Zrekonstruovaná železniční zastávka s řadou veřejného osvětlení. Opuštěná hospoda a prodejna. Pošta a pár domů. Vojenské bytovky typu okál. Šedesát usedlíků. To je stručný popis Polné na Šumavě ve Vojenském újezdu Boletice. Obce, která bude mít od příštího roku starostu a zastupitele.

Historie: Vojenský újezd Boletice

Vojenský prostor vznikl před 68 lety na rozloze 22 tisíc hektarů na Krumlovsku a Prachaticku. Lokalita má status Chráněné krajinné oblasti Šumava a je začleněná do evropského programu Natura 2000.

Před 2. světovou válkou zde žilo kolem sedmi tisíc převážně německy mluvících obyvatel. Dnes tu je kolem 300 trvale bydlících. Největšími osadami jsou Květušín, Polná na Šumavě a Boletice.

Polná na Šumavě dostane bezúplatným převodem 380 hektarů pozemků. Vojenský prostor v poslední době využívají k manévrům armády NATO.

„Zatím nevíme, co nás čeká. Potřebovali bychom tady hlavně obnovit prodejnu. Nádraží je nové s dlouhým nástupištěm, připadám si jako v Praze, ale mám dojem, že vlakem tu jezdím jenom já. Udělali kolem spoustu lamp. Zbytečně svítí i v noci, mně rovnou do oken,“ líčí novinky s trochou nadsázky Hana Vašová, jež žije v Polné na Šumavě už čtyřicet let.

Polná má i s přilehlou větší osadou Květušínem 186 obyvatel. Před válkou to bylo desetkrát víc.

Když ministerstvo obrany vloni odsouhlasilo, že část obrovského cvičiště předá pod civilní sektor, lidem v osadě se otočil život naruby. Spoléhat se už nemohou na vojáky, jen sami na sebe. Od vzniku České republiky bude tato bývalá německá osada Stein im Böhmerwalde historicky první novou obcí v zemi.

Její podobu už předběžně vyznačil Jihočeský kraj. Centrum bude tam, kde je zastávka, pošta, kostel a možná budoucí prodejna s hospodou. Tedy v Polné.

Hospoda tu skončila před deseti lety. Po roce 1995, kdy přestala platit povinná vojenská služba a skončil zde vojenský útvar, se z ní totiž postupně vytráceli hosti. Obnovení hospody teď chtějí podpořit z vlastní kapsy senátor Tomáš Jirsa a poslanec a bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník.

„Máme za to, že hospoda v malé obci je důležitá jako místo setkávání lidí. Budou potřebovat diskutovat, poradit. Chceme jejímu provozovateli pár měsíců přispívat do začátku,“ říká Zahradník, který zmenšení Boletic ve Sněmovně prosadil.

Ještě před deseti lety přitom právě v hospodě v Polné neúspěšně agitoval za zcivilnění prostoru a stavbu sjezdovky. Místním lidem tehdy život pod vojenskou správou vyhovoval. Při pozdější anketě na téma osamostatnění už hlasovalo pro odtržení od armády víc než 60 procent obyvatel.

Lidé by však víc potřebovali podpořit prodejnu. Ta skončila vloni. V jednom domě sídlila s knihovnou a restaurací. Že zůstala alespoň pošta, považují za malý zázrak. V její budově teď vzniká obecní úřad.

„Před pár lety, kdy se malé pošty rušily, si její zachování vymínilo vojsko. V tom nám tehdy pomohlo,“ chválí její vedoucí Jana Kabelková.

V obci začal pomáhat správce

V čele přípravného výboru pro založení obce Polná na Šumavě stojí Eva Štíchová. Přiznává, že se s civilním životem zatím seznamuje. Už teď ale naráží na byrokracii, která rozjezd nové obce brzdí.

„Potřebujeme hlavně prodejnu. Už jsme měli nájemce, ale agentura, která má na starost majetek armády, dělá mrtvého brouka a nechce na poslední tři měsíce podepsat smlouvu. Rezignovat ale nebudu,“ tvrdí a pokračuje: „Potíže jsou také s předáváním vojenských objektů. Okály s bytovkami mají stavební závady, armáda už je opravovat nechce. Přitom jejich nájemci celou dobu řádně platili za kvalitní bydlení,“ zlobí se.

Od minulého týdne pomáhá s přípravou obce dosazený správce. Podle Štíchové, která přípravný výbor vede rok a půl, bude mít na starost hlavně přípravu prvních komunálních voleb.

Kampaň začíná už teď. Vyvrcholí zvolením pětičlenného zastupitelstva koncem ledna 2016. Zatím to podle oslovených obyvatel vypadá, že zájemci o věci veřejné se najdou hlavně v Květušíně.

„Určitě přijdou starosti, které zatím neznáme. Do začátku dostaneme pozemky a budovy, někteří místní si je potom chtějí od obce koupit. Je tu krásná příroda. Už teď se objevují zájemci o stavění. Bohužel na nás nepřevedou rybník Olšinu. Hodil by se k rekreaci. Hospodaření s veřejnými prostředky a plánování rozvoje je už na nových zastupitelích. V první řadě budou řešit územní plán,“ předvídá Štíchová.

Nová časomíra začala tikat pro obec loni na podzim, kdy zmenšení Vojenského újezdu Boletice o 12 procent odsouhlasila Sněmovna. Do civilního sektoru spadlo několik okrajových částí, největší kolem Polné na Šumavě a Horní Plané.

Stát do začátku poskytne nové obci několik výhod. Dostane pro první dva roky dvojnásobek z přerozdělení výnosu z daní. Silnice bude spravovat kraj a armáda bude dál platit odvoz komunálního odpadu a veřejné osvětlení.