Odběr pupečníkové krve

Odběr pupečníkové krve | foto: Profimedia.cz

Porodnice v Písku nabízí maminkám odběr pupečníkové krve

  • 1
Písecká nemocnice zařadila do svých služeb novinku. Její porodnice umožní nastávajícím maminkám odběr pupečníkové krve pro případnou léčbu vážné nemoci jejich potomka. Za odběr krve a její vyšetření se ale platí. Nejprve 10 tisíc korun a za každý rok uskladnění krve pak dalších 1 500 korun.

"O možnostech odběru a uskladnění pupečníkové krve a také o využití kmenových buněk se mohou nastávající maminky dozvědět více od pracovníků porodnice, ale také na předporodních kurzech, nebo u svých gynekologů," potvrdil ředitel nemocnice Jiří Holan.

Pupečníková krev

Pupečníková krev obsahuje vzácné kmenové buňky, které se využívají k léčbě závažných onemocnění obdobně jako kostní dřeň. Používají se k transplantaci, léčbě nádorových onemocnění či vrozených poruch imunity a metabolismu. Odběr není nijak bolestivý. Vzorek se odebere do speciálního vaku po narození miminka, když je přestřižen pupečník.

I když s odběry pupečníkové krve nemocnice teprve začíná, stačilo se už u společnosti, která službu zajišťuje, zaregistrovat několik prvních maminek.

"Chceme miminku zajistit všechno, co může v budoucnosti usnadnit jeho život nebo ho dokonce zachránit. Věřím, že naše dítě nikdy nebude pupečníkovou krev potřebovat, ale pro jistotu ji odebrat necháme," říká jedna ze zaregistrovaných maminek Jana Krnáčová.

Privátní tkáňové zařízení nabízí zdejším rodičkám uchování pupečníkové krve pro případnou potřebu jejich dětí v budoucnu. Odběr a následné uchování jsou zpoplatněny.

Rozhodne-li se tedy budoucí maminka o uskladnění této krve pro vlastní potřebu, zaplatí cenu za odběr, transport, zpracování, vyšetření a uskladnění krve. Akreditovaná firma si za to účtuje asi 10 tisíc korun. Roční skladné pak přijde na patnáct set.

Pupečníkovou krev lze i darovat

Lékaři informují budoucí maminky již během těhotenství o možnosti odebrání pupečníkové krve. Žena se sama rozhodne, zda ji nechá zlikvidovat jako biologický odpad, nebo ji nechá uskladnit pro vlastní potřebu.

V některých porodnicích lze tuto krev darovat prostřednictvím banky pupečníkové krve, což je neziskový projekt Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze. Ten spolupracuje s takovými bankami po celém světě. Krev odebraná v Česku tak může zachránit život pacientovi třeba za oceánem.