Rozhledna Hýlačka byla postavena v roce 1920. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hýlačku z betonu nechceme! píší lidé k návrhům rozhledny u Tábora

  • 13
Do lesa beton nepatří. Je to betonové monstrum. Architekti, probuďte se! To je jen část příspěvků v návštěvní knize, která je k dispozici návštěvníkům výstavy návrhů nové rozhledny Hýlačka ve Větrovech u Tábora.

Zamýšlená betonová, pětatřicet metrů vysoká rozhledna s trojúhelníkovým půdorysem se lidem příliš nelíbí. Místo moderní stavby by raději na původním místě viděli konzervativní objekt, třeba dřevěnou stavbu ve tvaru husitské hlásky.

Porotci, kteří novou podobu vybírali, ale tvrdí, že až bude stát, lidé si ji zamilují.

Ve Větrovech stála rozhledna od roku 1920. Až do loňského Silvestra, kdy v noci shořela. Radnice a Klub českých turistů Tábor okamžitě uspořádaly sbírku na stavbu nové rozhledny a vypsaly architektonickou soutěž, jak má vypadat.

Rozhledna Hýlačka

Návrhů se sešlo 45. Porotu složenou z architektů i zástupců příměstské čtvrti Větrovy nejvíce oslovil návrh táborského architekta Ladislava Mládka.

Ten ho popsal jako současný, čistý, pevný a jasný, který nekopíruje původní stavbu a na povrchu má speciální úpravu bling crete.

"Jsou to skleněné kuličky o průměru pět milimetrů zpola zapuštěné do betonu, které díky odrazu světla budou zářit do okolí. Hýlačka bude hořet, aniž by shořela," popsal Mládek svůj návrh.

Obyvatelé Tábora jsou však spíše konzervativní a ani tato zajímavost je příliš neoslovuje.

"Kdyby tam vznikla dřevěná stavba, bylo by to lepší. Prostě by tam stála rozhledna, která bude vycházet z té původní. Táborští na ni byli zvyklí," řekla například Jana Lukášová.

Porota však svůj výběr obhajuje. Mládkova studie je podle ní trvanlivou a bezúdržbovou stavbou a díky skleněným kuličkám po obvodu nebude vypadat fádně.

Porotě se líbí detaily

"Přiznám se, že zprvu, když jsem návrh viděl, mě příliš nenadchl. Ale když jsem se soustředil na detaily a přečetl si doplňující informace, tak se mi zalíbil. Kromě toho jednoduchost a zajímavost myšlenky spolu se stálostí celé stavby převýšila vše ostatní," říká předseda Českého klubu turistů v Táboře Radek Přílepek.

Za obyvatele Větrov byl v komisi Jan Komzák, předseda místního výboru příměstské části, který je poradním orgánem radnice. Tomu se nová vybraná podoba Hýlačky zamlouvá.

"Lesopark, kde dříve stála, je pro nás jako náměstí. Hýlačka už nikdy nemůže být, jako bývala, ale tento návrh se mi líbí," říká.

Při výběru hrála roli i náročnost stavby. Podle studie Ladislava Mládka by vyšla na 12 milionů korun. Ve veřejné sbírce se zatím sešlo půl milionu. Sbírka je povolena až do konce příštího roku.

Návrhy podoby Hýlačky si lidé mohou prohlédnout v Galerii 140 v Koželužské ulici u Žižkova náměstí. Otevřeno je denně od úterý do soboty od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vstup je zdarma, lidé zde mohou přispět do sbírky.

Rozhledna Hýlačka stála v táborské čtvrti Větrovy.

Rozhledna Hýlačka stála v táborské čtvrti Větrovy.

Líbí se vám podoba vítězného návrhu na novou rozhlednu?

Líbí se vám podoba vítězného návrhu na novou rozhlednu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 11. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 354
Ano
Ano 145