Zvířata už jsou omytá, ale růžová barva na klecích zůstala.

Zvířata už jsou omytá, ale růžová barva na klecích zůstala. | foto: Státní veterinární správa

Ke sprejování norků se přiznali radikálové. Mstili zatčené soudruhy

  • 35
Radikální organizace Animal Liberation Front se přiznala k akci proti norčí farmě ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku. V noci na 8. srpna tam její lidé postříkali na 200 zvířat růžovou barvou. Třináct norků uhynulo. Podle radikálů za jejich smrt může majitel, který obarvená zvířata čistil ředidlem.

„Válka pokračuje. Tuto akci bychom rádi věnovali všem uvězněným zvířatům a hlavně českým anarchistům uvězněným po nechutné policejní akci nazvané Operace Fénix,“ stojí v anonymním prohlášení skupiny Animal Liberation Front (ALF) na mezinárodním serveru Bite Back magazine. Operace Fénix se týkala dubnového zadržení teroristů, kteří připravovali útok zápalnými lahvemi na vojenský vlak (více čtěte zde).

Autoři textu obviňují majitele farmy z týrání zvířat a také z toho, že jejich smrt způsobil sám umýváním srsti norků rozpouštědly. Samotný sprej byl podle nich netoxický.

Chovatel David Vojtíšek udává, že barvou bylo zasaženo na 1 200 zvířat, některé i do očí a sliznic. „Jsou v klecích vedle sebe. Sprej se rozstřikuje do stran. Čistit jsem jim srst musel, protože ji měli slepenou a vykusovali ji,“ řekl farmář.

Aktivisté po sobě zanechali na farmě i na zvířatech značky ALF. Incident řeší policie a veterinární správa. Ta hrozí viníkům až půlmilionovou pokutou za týrání zvířat.

Na stranu radikálů se teď částečně přidalo sdružení Svoboda zvířat. Tvrdí, že akce je načasovaná v době, kdy by měl parlament jednat o přísnějších normách ohledně chování kožešinových zvířat. Ty jsou u nás benevolentnější než v jiných státech Unie.

Policie prověřuje záznam z kamery

„Akce jako tato je nešťastná, my bojujeme proti týrání a zneužívání zvířat jen legálními prostředky. Hrozba půlmilionové pokuty je ale neadekvátní vzhledem k pokutám, které dostávají farmáři za týrání zvířat v těsných klecích. Ty jsou nejvýš v řádu tisícikorun,“ upozornila předsedkyně sdružení Lucie Moravcová.

Jihočeská policie zatím žádného útočníka neobvinila, přestože má k dispozici záznam z bezpečnostní kamery chovatele. „Záznam prověřujeme. Rozhodně ho nebudeme dávat k dispozici veřejnosti. Vyzýváme ke spolupráci případné svědky,“ řekla mluvčí Hana Millerová. Policisté analyzují zároveň informaci z webu od ALF.