S lesním porostem v Lipně nad Vltavou mají současní majitelé velké plány.

S lesním porostem v Lipně nad Vltavou mají současní majitelé velké plány. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Lipně se rozběhla proměna lesa, za jehož prodej je stíhán starosta

  • 2
Pozemky v Lipně nad Vltavou, které podle policie starosta Zdeněk Zídek nevýhodně prodal soukromé firmě a připravil obec až o 227 milionů, se začínají proměňovat. Majitelé už požádali o povolení na stavbu nových silnic, kanalizace a plynovodu. Chtějí vybudovat odpočinkové či obytné zóny.

Pozemek o rozloze necelých 51 tisíc metrů čtverečních přímo vedle přístavu v Lipně nad Vltavou na samém břehu jezera je nyní lesem. Jako stavební parcela by měl mnohem větší hodnotu a pro investory byl pochopitelně zajímavější.

Kauza pozemků v Lipně nad Vltavou

Starostu Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka obvinili kriminalisté budějovického útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, že nevýhodně prodal 254 tisíc metrů čtverečních obecních pozemků za necelých sedm milionů korun. Podle policie tak připravil obecní kasu minimálně o 120 až 227 milionů. O tolik více se prý daly parcely u Lipenské přehrady prodat. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele starostovi hrozí až deset let vězení. Vinu odmítá, protože obec pozemky získala spolu se soukromou firmou jako náhradu za restituční pohledávky. Současní majitelé tvrdí, že pozemky budou sloužit rozvoji Lipna. Díky územnímu plánu mohou zastupitelé stále kontrolovat, co na pozemcích bude.

V územním plánu jsou však podmínky, že na jedné části se smí stavět jen na dvaceti procentech plochy, na druhé maximálně na pětatřiceti. Zbytek musí zůstat les.

Starosta Zdeněk Zídek, kterého policie obvinila, že pozemky prodal pod cenou soukromé společnosti a od ní je následně získali lidé s ní spojení, tvrdí, že celý pozemek se v žádném případě nikdy nezastaví novými apartmánovými domy, hotely či jinými stavbami.

"Vznikl projekt na infrastrukturu, se kterým ale zastupitelstvo nesouhlasilo. Investoři tam chtěli budovat sítě a komunikace, ale my chceme, aby zde vzniklo propojení na vlakové nádraží, proto nás čeká další jednání. Územní plán se nijak nemění," popsal Zídek.
 
Snaha pětice majitelů parcel o zainvestování je logická. Pozemky o celkové rozloze 245 tisíc metrů čtverečních koupili za necelých sedm milionů korun s vidinou, že budou využitelné právě pro výstavbu a rozvoj obce.

Podnikatel Miloš Kratochvíl, který stojí za největšími projekty lyžařského areálu nebo stezky v korunách stromů na Lipně a je spolumajitelem parcel, nyní argumentuje, že od začátku bylo jasné, že pozemky budou chtít investoři využít.

"Pozemek, kde je les, zůstane vždy v drtivé převaze lesem, ale lesem rekreačním, tedy třeba kultivovanějším lesoparkem, který bude sloužit i pro sport či bydlení," říká Kratochvíl.

"Od začátku říkáme, že jsme pozemky kupovali proto, abychom pomohli rozvoji, zajistili přístup k vodě, napojení na cyklostezky. A to za podmínky, kdy do toho obec nemusí investovat jedinou korunu a kdy neponese žádné riziko. I developer to ale pochopitelně musí dělat tak, aby mu na konci v bilanci nevyšlo záporné číslo," líčí Kratochvíl.

Občanské sdružení chce zabránit kácení stromů

Na Lipně existují dvě skupiny podnikatelů. V té první je Kratochvíl a lidé okolo něj a v druhé pak ukrajinský podnikatel Alexander Makovetský, majitel resortu Club Canada. Makovetský je nejhlasitějším kritikem současného starosty a podnikatele Kratochvíla.

Kratochvíl se Zídkem obviňují Makovetského, že akorát škodí rozvoji Lipna a píše stížnosti, a Makovetský zase oba muže z toho, že si jdou "na ruku" a ovládají Lipno nad Vltavou jako mafie.

Makovetský nyní založil občanské sdružení Lipno - náš domov. Přes něj chce být účastníkem stavebních a dalších řízení, kde by jako fyzická osoba nemohl podle zákona figurovat. "Ohledně pozemku na břehu Lipna jsem už podal námitky na stavební úřad, protože mají padnout stromy kvůli výstavbě," říká Makovetský.

MF DNES mapuje obchod s pozemky na Lipně od července, kdy policisté starostu obvinili. Zjistila, že v pozadí prodeje stál jediný člověk - podnikatel Miloš Kratochvíl, který ovládá firmu Conduco a skrze ni stoprocentně kontroluje společnost Lipno servis provozující lyžařský areál a lanovou dráhu. Conduco nakoupilo spolu s obcí restituční nároky, které pak uplatnilo, a získalo pozemky. Ty pak obec prodala právě Conducu.