Karavana soumarů mířící z Pasova do Prachatic bývá tradiční součástí Slavností

Karavana soumarů mířící z Pasova do Prachatic bývá tradiční součástí Slavností Zlaté solné stezky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Prachatice odhalily odvážný plán. Chtějí se dostat na seznam UNESCO

  • 2
Český Krumlov, Holašovice a... Zlatá stezka. Prachatičtí zastupitelé se tento týden rozhodli, že se pokusí na seznam památek UNESCO protlačit středověkou obchodní cestu mezi bavorským Pasovem a Prachaticemi. A to včetně obou měst.

Zlatá stezka z Pasova do Čech byla ve středověku životadárnou žilou. Vozila se po ní hlavně sůl z Alp a vína, koření či látky z Evropy. Opačným směrem z Prachatic a později i Vimperka a Kašperských Hor po ní soumaři s koňmi dopravovali zemědělské plodiny.

Ačkoliv o Zlaté stezce existuje nejstarší písemná zmínka stará přes tisíc let, podle historiků existovala zřejmě už v pravěku.

Prachatický starosta Martin Malý si s myšlenkou zařadit trasu na seznam kulturního dědictví UNESCO pohrával dva roky.

"Konzultoval jsem to s úředníky z národního památkového ústavu a historiky. Byli mezi nimi lidé, kteří mi říkali, že v posledních letech se dostávají na seznam památky spíše z Asie a Afriky," podotkl Malý.

Na Prachatice by mohlo dojít v roce 2016

Pak se však zeptal na šance Prachatic přímo na ministerstvu. "A tam mi řekli, že šance je poměrně velká a bude o to větší, pokud budeme žádat o zařazení spolu s Pasovem a nejen o stezku jako takovou, ale i o její výchozí a koncový bod, tedy právě Pasov a Prachatice," dodal Malý.

Prachatice nebude snaha stát téměř žádné peníze, jen práci úředníků. Nejprve radnice musí podat žádost o zařazení do českého indikačního seznamu a odsud pak každoročně nominuje Česko jednu z památek na zařazení.

Před Prachaticemi jsou v tuto chvíli třeboňské rybníky, lázeňství v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Na jihočeské město - renesanční perlu plnou sgrafit - by se teoreticky mohlo dostat v roce 2016.

Šance na úspěch zvyšuje i fakt, že Zlatou stezku mají velmi dobře prozkoumanou jihočeští historici. Zajímavostí tak třeba je, že název Zlatá si vysloužila v 16. století, kdy obchod na stezce byl nebývale výnosný. Pro dovoz soli přestala být využívaná po třicetileté válce, po které Schwarzenbergové odklonili veškerý obchod na cestu z Lince do Českých Budějovic.

Ministerstvo kultury potvrdilo, že Prachatice jistou naději mají. "Zařadit na seznam katedrály, historická centra měst nebo domy, na to už může každý zapomenout, těch je tam skutečně mnoho. Ale památek, jako je tato, tam příliš není. Šance se zvyšuje i s tím, že půjde o přeshraniční projekt. Zlatá stezka je určitě dobrý nápad," komentoval vedoucí oddělení UNESCO ministerstva kultury Michal Beneš.

O zařazení na prestižní seznam UNESCO uvažoval i Písek se svým Kamenným mostem. Radnice si poprvé pohrávala s myšlenkou už v roce 2004. Žádost týkající se nejstaršího mostu ve střední Evropě však Písek ještě neposlal.

Na seznamu světového dědictví tak zastupují Jihočechy obec Holašovice a historické centrum a zámek v Českém Krumlově. Tam si před Vánoci připomněli 20. výročí zápisu do této prestižní společnosti.