Národní park Šumava

Národní park Šumava | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Po Šumavě se může chodit volněji. Soud zrušil plán péče o park

  • 46
Nynější omezení pohybu lidí až na čtvrtině území Šumavy zpochybnil soud. Plán péče o tamní lesy je podle nepravomocného rozsudku neplatný. Pražský městský soud tak vyhověl žalobě několika obcí, které tvrdily, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku.

Až do letošního dubna byl na Šumavě zakázán vstup do prvních zón národního parku, které zabíraly třináct procent rozlohy rezervace. Nový plán péče o lesy tyto plochy zdvojnásobil a zavedl klidová území, která pro lidi uzavřela celkově 23 procent parku, tedy 16 tisíc hektarů. Většinou kopírovala novou velikost prvních zón.

Soud však nyní rozhodl, že dokument je neplatný. A protože k tomu původnímu se nelze vrátit - jeho platnost vypršela - na Šumavě se zřejmě podstatně rozšíří území, kam lze volně vstoupit.

Nově má platit jen obecný zákon o ochraně přírody a krajiny, evropské směrnice a první zóny vyhlášené v polovině 90. let. Nepřístupných tak bude opět jen třináct procent plochy. Samozřejmě pokud rozsudek soudu nabude právní moci a ministerstvo ho nezvrátí kasační stížností.

„Turisté teď budou moci na Šumavě vstoupit kamkoliv, kde není první zóna. Nebudou je muset zajímat klidové a bezzásahové zóny, protože ty nebudou platit,“ říká předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert. Lidé se tak mohou dostat třeba na Modravsku do míst mezi státní hranicí a bývalou železnou oponou. Právě ta byla od dubna bezzásahovými územími, kam byl vstup zakázán.

Plán péče určující velikosti jednotlivých zón zažalovaly šumavské obce. Vadilo jim, že Ministerstvo životního prostředí vedené ministrem Richardem Brabcem (ANO) vydalo plán péče v odlišném znění, než jaké starostové schválili.

Zásah do práv obcí

MF DNES má nynější rozsudek k dispozici. Soudkyně Městského soudu v Praze Viera Horčicová v něm píše, že schválení plánu péče na období 2014 až 2017 bylo nezákonným zásahem do práv obcí.

„Žalovanému se ukládá, aby plán péče zrušil, odstranil jej z ústředního seznamu ochrany přírody a krajiny... a pokračoval v projednávání plánu péče na roky 2014 až 2028 schváleného radou národního parku 20 .června 2013,“ píše v rozsudku soudkyně. Zjednodušeně řečeno navrhuje, aby se ministerstvo vrátilo k původnímu projednanému návrhu, ke kterému se obce vyjádřily a odsouhlasily jej.

Už v květnu, kdy o chystané žalobě obcí MF DNES informovala, Ministerstvo životního prostředí svůj plán péče obhajovalo.

„Schválený text plánu maximálně respektuje dohodu s obcemi týkající se bezzásahových ploch, péče o krajinu či částí o veřejném užívání území národního parku. Naprostá většina doručených připomínek obcí byla vysvětlena a částečně nebo zcela akceptována,“ argumentovala tehdy mluvčí ministerstva Petra Roubíčková s tím, že původní text bylo nutné upravit a dát do souladu se zákony a předpisy ministerstva.

Resort nyní situaci nekomentuje. Rozsudek zatím není pravomocný, ministerstvo ještě jeho znění nemá a vyjádří se k němu, až je obdrží. „Jste první, kdo mi o něm říká. Musím se s tímto rozsudkem seznámit a pak určitě budeme reagovat,“ uvedl v pondělí po jednání vlády ministr Richard Brabec.

Ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený věří, že i kdyby rozsudek nabyl právní moci, v národním parku se toho fakticky moc nezmění. „Závazný byl zejména pro správu. I když jsem rozsudek ještě neviděl, nevidím nic, co by vedlo ke kolapsu národního parku. Kromě toho jsme už stejně chtěli začít připravovat nový plán péče na další roky,“ vyjádřil se Hubený.